Egypťané volili v prvním kole většinou islamisty

Káhira - Islamistické strany získaly v prvním kole parlamentních voleb v Egyptě více než 65 procent hlasů. Částečné výsledky voleb, které se uskutečnily před týdnem, dnes zveřejnila volební komise. Podle její zprávy měla zatím největší podporu Strana svobody a spravedlnosti spojená s hnutím Muslimské bratrstvo, kterou volilo 36,6 procenta lidí. Ultrakonzervativní strana Núr získala 24,3 procenta hlasů. Na třetím místě je koalice liberálních stran s 13,3 procenta hlasů.

Egypt oznámení výsledků prvního kola první etapy voleb do dolní komory parlamentu už několikrát odložil - naposledy v pátek. Předseda ústřední volební komise zatím oficiálně ohlásil pouze volební účast, která byla 62procentní. Mluvčí strany Strana svobody a spravedlnosti „přivítal rozhodnutí egyptského lidu“ a prohlásil, že Egypt k tomu, aby vybředl z krize, potřebuje spolupráci všech stran.

Dosavadní výsledky egyptských voleb uvítalo palestinské radikální hnutí Hamas, podle jeho mluvčího signalizují další podporu pro palestinskou otázku. Někteří izraelští činitelé však již po vítězství islamistické Strany obnovy v nedávných volbách v Tunisku a podobném vývoji v Maroku vyjádřili obavy z nástupu islamismu v arabských zemích. 

Juval Steinitz, izraelský ministr financí:

„Jsme znepokojeni, doufám, že v Egyptě vyhraje demokracie a tato země se nestane extremistickým islamistickým státem, protože to by znamenalo ohrožení pro celý region.“ 


Uvnitř islamistického tábora se schyluje k tvrdé bitvě před pondělním druhým kolem, ve kterém se rozhoduje způsobem, kde mandát v každém obvodu získá jediný kandidát s největším počtem odevzdaných hlasů. Těsný souboj se čeká mezi stranou Núr a stranou Bratrstva. 

Egypt volí postupně až do března

Volby do dvoukomorového parlamentu se v Egyptě konají poměrně složitým způsobem po etapách. Voliči nejlidnatější arabské země budou o zákonodárcích rozhodovat v celkem šesti dvoukolových etapách naplánovaných až do března.

Volební úspěch by islamistům umožnil prosadit větší vliv islámu v Egyptě. Nový parlament totiž mimo jiné ustaví komisi, která připraví novou ústavu. Ta bude roli islámu ve společnosti nově definovat.