Slovenští doktoři se do práce vrátí asi až koncem příštího týdne

Bratislava – Návrat slovenských lékařů do práce by se kvůli údajně komplikované administrativě mohl odložit až na druhou polovinu příštího týdne. V diskusním pořadu televize TA3 to uvedl šéf lékařského odborového sdružení Marian Kollár. Slovenské nemocnice se po dohodě vlády a odborů o ukončení protestu zdravotníků chystají na návrat asi 1 200 lékařů. Řada nemocnic už připravila nové pracovní smlouvy, dokumenty ale nejprve hodlají prozkoumat odbory.

Ačkoliv premiérka Iveta Radičová a šéf lékařských odborů podepsali memorandum o navýšení platů a splnění dalších požadavků lékařů už v noci na sobotu, doktoři se k pacientům ještě nevrátili. Odbory chtějí nejprve prozkoumat nové pracovní smlouvy, aby žádný lékař například nenastoupil do práce s platem nižším, než měl před podáním výpovědi. Zatímco Kollár ještě v sobotu odhadl, že doktoři s novými smlouvami nastoupí do nemocnic v pondělí nebo úterý, dnes připustil posunutí termínu o několik dnů.

„Vzhledem k tomu, že návrat lékařů ze strany ministerstva zdravotnictví a kvůli administrativě vůbec není připraven, obávám se, že to může být i v druhé polovině týdne,“ řekl Kollár v TA3. Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik v reakci prohlásil, že všechny technické záležitosti potřebné pro návrat doktorů jsou vyřešeny.

Kollár: Vyslání českých lékařů připomíná srpen 1968

Zajistit akutní péči o pacienty mezitím od soboty pomáhají téměř tři desítky českých vojenských lékařů. Vedle Bratislavy nasadili českou výpomoc také do zdravotnických zařízení v Nitře, Ružomberoku a v Žilině. Předpokládá se, že čeští vojenští doktoři setrvají na Slovensku jen několik dnů.

Kollár vyslání českých lékařů dnes znovu ostře kritizoval a v televizi Markíza to přirovnal k příchodu okupačních vojsk v srpnu 1968. „Po roce 1968 tu máme zase stav, že na Slovensko přišla cizí vojska, to není normální,“ prohlásil. Dodal, že rozhodnutí vlády o vyhlášení nouzového stavu, díky němuž nejvíce ohrožené nemocnice mohly povolat lékaře do služby, zřejmě skončí u Ústavního soudu. Nouzový stav podle něj nebyl vyhlášen v souladu s ústavou.