Obžalobu proti Gbagbovi vznesou v Haagu až v červnu

Haag – Před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu dnes stanul bývalý prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo. Je podezřelý ze zločinů proti lidskosti spáchaných po loňských prezidentských volbách. Sezení, při němž soud sdělí oficiální obžalobu, se bude konat příští rok 18. června.

Při dnešním předběžném stání Gbagbo jen potvrdil svou totožnost. Soud se chtěl také přesvědčit, zda bývalý prezident chápe obvinění vznášená proti němu, ale Gbagbo soudci řekl, že není třeba obvinění číst. Soudci by nyní měli určit, zda jsou důkazy obžaloby dostatečné na to, aby byl proces zahájen.

Exprezidentův právní poradce Toussaint Alain označil předvedení Laurenta Gbagba na lavici obžalovaných za justiční omyl a jeho předání ICC za projev neokolonialismu. Soud ze sebe podle něj nechal udělat nástroj k posílení vlivu Francie.

/*json*/{"map":{"lat":52.068302083566,"lng":4.3530857563019,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":52.067897,"lng":4.353887,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Gbagbo po loňských listopadových volbách odmítl předat moc vítězi Alassanu Ouattarovi. Při několikaměsíčních násilnostech pak přišlo o život 3000 lidí. Krizi ukončil až dubnový zásah jednotek opozičního tábora s podporou OSN a Francie. Gbagbo byl zadržen v Abidžanu 11. dubna. Před ICC dnes řekl, že byl zatčen „díky francouzským bombám“. „Tu práci provedla francouzská armáda,“ sdělil.

„Je to maškaráda zinscenovaná francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym,“ řekl jeden z Gbagbových stoupenců, kteří se dnes shromáždili před budovou soudu v Haagu. Odborníci upozorňují, že proces znovu jitří nepřátelství mezi stoupenci Ouattary a Gbagba. Také ochránci lidských práv tvrdí, že při nepokojích páchali zločiny rovněž Ouattarovi lidé.