Zabavené tuny drog, zatčení šéfové kartelů, lidé ale dál umírají

Mexiko - Přes 11,5 tisíce lidí zatkly letos v Mexiku bezpečnostní síly v rámci boje proti obchodu s drogami. Vojáci zničili dvě stovky tajných laboratoří a zabavili přes 1 500 tun marihuany a skoro šest tun kokainu. Proti mexickým kartelům bojuje na 50 000 vojáků. Za pět let si násilí spojené s drogami vyžádalo v celé zemi už přes 45 000 lidských životů.

Mexické ministerstvo obrany ve své výroční zprávě informuje, že armáda od začátku roku zlikvidovala 12,5 tisíce hektarů polí s marihuanou a bezmála 15 tisíc hektarů makových polí. Vojáci se zmocnili 1 575 tun marihuany a téměř šesti tun kokainu. Podařilo se také objevit a zlikvidovat 192 tajných laboratoří pro výrobu drog. Zabavili pašerákům 78 milionů pesos. Další letošní kořist ozbrojených sil tvoří 15 tisíc vozidel, 53 letadel, 35 plavidel, 1 306 mobilních telefonů a 30 tisíc kusů palných zbraní. 

V neposlední řadě se armáda může pochlubit dopadením několika významných členů drogových gangů. Mezi nimi je Carlos Oliva Castillo přezdívaný La Rana (Žába), jeden ze zakladatelů kartelu Los Zetas a předpokládaný strůjce srpnového útoku na kasino v severomexickém Monterrey, při němž bylo zabito 52 lidí.