BP viní firmu, že zničila důkazy o špatném betonování ropného vrtu

New Orleans - Britská těžařská firma BP viní americkou firmu Halliburton, že úmyslně zničila důkazy o špatné práci při betonování vrtu ropné plošiny Deepwater Horizon. Halliburton naopak už dřív obviňoval BP z toho, že údajně tajila informace o nebezpečných zónách s vysokým výskytem uhlovodíku. Jinak by totiž k betonování vrtu nepřikročil. Při následném výbuchu pak zemřelo 11 lidí a od 20. dubna loňského roku v Mexickém zálivu ropa tři měsíce vytékala volně do moře.

Společnost Halliburton, která poskytuje služby k těžbě ropy a zemního plynu, podle BP zničila testy, které ukazovaly na nedostatky betonových produktů, jež společnost použila pro podmořský vrt v Mexickém zálivu. 

BP teď chce, aby náklady na likvidaci škod ropné havárie nesli všichni, kdo mají prý na neštěstí podíl. Společnost Halliburton dodala beton, který měl zastavit únik z poškozeného vrtu. BP tvrdí, že beton nebyl stabilní. 

Selhal navíc i pojistný ventil, který vyrobila americká firma Cameron. Ventil měl vrt uzavřít, kdyby prasknul. To se ale nestalo.

Ropná plošina Deepwater Horizon loni v dubnu explodovala a následně se potopila do moře. BP chce dosáhnout toho, aby soud jasně řekl, že pojistný ventil selhal, a nezabránil tedy katastrofě.