Mezi prezidentskými kandidáty ve Francii propukl svár o atom

Paříž - Ve Francii se blíží prezidentské volby a jedním ze stěžejních témat se stala otázka jaderné energetiky. Po tragédii ve Fukušimě Francouzi o bezpečnosti atomové energetiky pochybují, čehož chtějí využít levicoví kandidáti. Zrušit by se mohlo až 24 z 58 elektráren. Současný prezident Nicolas Sarkozy je ale velkým zastáncem atomu. Zemi zásobují jaderné elektrárny ze čtyř pětin.

V experimentální jaderné elektrárně Superfénix, nacházející se poblíž Lyonu, byl v devadesátých letech zastaven provoz. Zaměstnanci i ředitel si tehdy stěžovali, že šlo o politické rozhodnutí. „Jsou tady ti, co chtějí vyhrát volby, a ti, kteří chtějí nabídnout jistoty pro budoucnost,“ poznamenal bývalý ředitel elektrárny Pierre Schmidt. 

Superfénix patřil do série zařízení určených ke zkoumání progresivních metod jaderné energetiky. Jeho originalitou bylo chlazení radioaktivního paliva sodíkem. Poloprovoz v Superfénixu ukončila iniciativa ministryně životního prostředí v roce 1997. Od té doby se ale pohled do útrob Superfénixu příliš nezměnil – rekonstrukce má trvat do roku 2028. „Nejlepším důkazem toho, že i unikátní nároky této situace technologicky zvládáme, je fakt, že už jsme demontovali polovinu všech zařízení,“ podotkla Véronique Bouillyová, ředitelka Superfénixu. 

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Upustí Francie od jaderné energetiky?

Odpůrci jádra volají po rychlejší akci. Pomalost má ale dobrý důvod, a to nezbytnost absolutní bezpečnosti. Práce na demontáži Superfénixu se proto plánují na tři desetiletí. Neurychlí je ani fakt, že v boji kandidátů o ten příští prezidentský mandát se přetřásá i možnost úplného opuštění jaderné energetiky. 

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy: 

„Někdo se pokouší skoncovat ve Francii s jadernou energetikou. Jak jinak si vysvětlit záměr zrušit čtyřiadvacet jaderných elektráren a přitom zakázat jejich další stavbu?“


Sám Sarkozy si zvolil roli obhájce francouzské sázky na atom. Dva prezidentští kandidáti levice se naopak dohodli na společném požadavku zrušit čtyřiadvacet jaderných elektráren z celkového počtu padesát osm. Socialista Francois Hollande později mírně ustoupil. „Jsem pro diverzifikaci zdrojů pro výrobu elektřiny. Ať vedle jaderných elektráren roste podíl obnovitelných zdrojů,“ prohlásil Hollande. 

Experiment Superfénix je sice dávno mrtvý, francouzské ambice na vývoj v oblasti jaderné energetiky ale žijí dál. I toto odvětví je dnes ale zpochybňováno. Kadarache, francouzská lokalita, v níž se má v globálně financovaném projektu ITER zrodit jaderná fůze, by řešila problém radioaktivního odpadu. 

Ve Francii není příznivá doba pro jaderné sny. Jít v energetické politice francouzskou cestou, to nemusí už zítra znamenat totéž co včera. Podobně jako dosud Francouzi, sázejí víc na jádro než na obnovitelné zdroje energií i čeští politici.