Ruskou vládu čekají změny, v Moskvě další demonstrace

Moskva – Podle ruského premiéra Vladimira Putina čekají ruskou vládu po volbách, v nichž utrpěla vládní strana ztráty, závažné změny. Prý se také přizpůsobí požadavkům veřejnosti. Po včerejší povolební demonstraci poslalo prý ministerstvo vnitra do centra Moskvy posily z takzvané „Dzeržinského divize“. Policie to ale později popřela s tím, že jde pouze o střídání jednotek. Kolem výsledků nedělních parlamentních voleb se mezitím objevují nové a nové spekulace. Opozice se třeba podivuje nad tím, že v některých moskevských okrscích Jednotné Rusko dostalo bezmála 100 procent. Moskevská policie dnes večer opět zatýkala opoziční aktivisty, kteří přišli do centra ruské metropole protestovat. Proti demonstraci byli zmobilizováni i mládežníci Kremlu.

Zatímco ústřední volební komise tvrdí, že počet stížností na nedělní volby oproti minulým volbám výrazně poklesl, stejně se ale objevují hlasy, že Jednotné Rusko zvítězilo jen díky tisíci a jednomu triku. Záhadou se kupříkladu jeví, jak Putinova strana mohla v Moskvě získat 46 procent hlasů, když podle průzkumů měla podporu jen 27 procent. Údajně i protokoly z volebních místností svědčí o výsledku kolem 23,5 procenta hlasů. 

List Vedomosti si to vysvětluje tím, že v některých okrscích Jednotné Rusko získalo až 99 procent hlasů, celkový počet hlasů se tak mohl teoreticky navýšit. Nešlo jen o specifické okrsky ve věznicích, domovech důchodců, nemocnicích či v psychiatrické léčebně, kde ke 100 procentům chyběly jen dva hlasy, ale i o místa, kde v předchozích volbách strana dosáhla 50 až 60 procent hlasů.   

Opoziční strany se chystají přinejmenším část výsledků napadnout u soudů. Konečné výsledky voleb má ústřední volební komise ohlásit v sobotu. 

Proti výsledkům voleb včera demonstrovaly v Moskvě tisíce lidí. Po skončení povolené akce policie zabránila davu v pochodu ke Kremlu a zatkla na 300 demonstrantů. I proto ministerstvo vnitra dnes do centra Moskvy vyslalo kolonu jednotek. „Cíl je jen jediný: zajistit bezpečnost občanů,“ řekl plukovník Vasilij Pančenkov. Jde o takzvanou „Dzeržinského divizi“. Felix Dzeržinskij byl zakladatelem komunistické tajné policie.

Po rozruchu v médiích ale velení moskevské policie povolání posil popřelo a kolony kamionů v ulicích vysvětlilo jako střídání jednotek. Mezi 51 500 strážci pořádku, nasazenými v metropoli kvůli volbám už od počátku měsíce, jsou i dvě tisícovky vojáků vnitřních vojsk. Ty je teď prý potřeba vystřídat. „Přirozeně, jedni a titíž lidé nemohou být ve službě bez odpočinku po řadu dní v jednom kuse,“ vysvětluje policie v prohlášení.

V Moskvě se dnes znovu zatýkalo

Moskevská policie dnes večer opět zatýkala opoziční aktivisty, kteří přišli do centra ruské metropole protestovat proti nedělním „nečestným a nespravedlivým“ volbám. Mezi více než stovkou zatčených se podle rozhlasu ocitli i kolemjdoucí a reportéři. Zatčen byl i bývalý vicepremiér Boris Němcov, který patří k nejznámějším kritikům Kremlu, obránce lidských práv Lev Ponomarjov či předák liberální strany Jabloko Sergej Mitrochin. „Zatčeno bylo přes 100 lidí, kteří se pokoušeli narušit dopravu a kteří se nepodřídili zákonným požadavkům policie,“ uvedlo policejní velitelství.

Asi 100 až 150 demonstrantů vzápětí po příchodu na Triumfální náměstí obklopily speciální pořádkové jednotky OMON. Policie předem opozici varovala, že nepřipustí ve městě žádné nepovolené demonstrace. Přístup na Triumfální náměstí ohradila a na místě shromáždila značné síly. Policie zasahovala také v Petrohradu - z protivládní demonstrance odvezla do cel dalších sto lidí.

Ruská metropole v pondělí poprvé po letech zažila velkou demonstraci proti vládnoucímu režimu. Zatčeno bylo na 300 demonstrantů, včetně několika opozičních předáků a populárního blogera Alexeje Navalného či opozičního předáka Ilji Jašina. Ty dnes soudy odsoudily k 15 dnům vězení za nepodřízení se policejním pokynům.

Video Telefonát Pavla Vondry
video

Telefonát Pavla Vondry

Příznivci Kremlu svolali do centra Moskvy provládní demonstraci. Policisté si ale záměrně vybírají jen opoziční demonstranty, ty provládní nechávají být. Většinu Rusů přitom tahanice kolem voleb nezajímají. Pálí je vysoké životní náklady, korupce a ekologie. Do ulic kvůli tomu ale zatím nechodí. Ruský premiér Vladimir Putin vážnější chyby nepřipouští: „Říkají, že vládnoucí strana je spojená s krádežemi a korupcí. To je stereotyp, kterým lidé v Rusku vidí všechny vlády.“

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes zostřila svou kritiku ruských voleb, když prohlásila, že nebyly ani svobodné, ani spravedlivé. Již v pondělí přitom nad nedělním hlasováním, v němž opět zvítězila vládní strana Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina, vyjádřila „vážné znepokojení“. Ministryně se v litevské metropoli Vilniusu rovněž setkala s ruskou obhájkyní lidských práv Ljudmilou Alexejevovou. „Když úřady nevyšetřují ty, kdo útočí na lidi, protože užívají svých práv nebo informují o zneužití moci, podlamují spravedlnost a narušují důvěru lidí ve své vlády,“ řekla Clintonová.