Výbuchy zabíjely během svátku ášúrá

Kábul - Nejméně 60 lidí zemřelo při dvou pumových útocích na mešity v Afghánistánu. Zraněných je 150. Jeden z nejhorších náboženských útoků od dob pádu Talibanu se odehrál v centru Kábulu, kde se shromáždili muslimové u příležitosti šíitského svátku ášúrá. Výbuch u kábulské mešity usmrtil 56 osob, další čtyři mrtvé si vyžádala exploze u mešity v severoafghánském Mazáre Šarífu. Policie zatím vyšetřuje, kdo za výbuchy stojí. Taliban se k nim nehlásí. Kvůli útokům afghánský prezident Hamíd Karzáí zrušil návštěvu Británie a vrací se z Evropy předčasně domů.

Ašúrá je největším svátkem pro miliony šíitů po celém světě. Připomínají si výročí mučednické smrti imáma Husajna a oslavy doprovázejí rituální mrskačství. V Afghánistánu tvoří šíité 20 procent obyvatel. I přes muslimský sváteční den se zemi nevyhnulo brutální násilí. V šíitské svatyni v centru Kábulu využil sebevražedný útočník přítomnosti stovek věřících a odpálil na sobě bombu.

„Byl to neuvěřitelně silný výbuch. Zcela jsem ohluchl a odhodilo mne to tři metry daleko. Pak už jsem viděl jen dým a krev na podlaze mešity. Všude kolem mne ležela bezvládná těla,“ popsal incident svědek. 

Afghánský prezident Hamíd Karzáí na konferenci o Afghánistánu v Bonnu označil rozsah útoku za neslýchaný. „Je to poprvé, co byl v Afghánistánu spáchán takto otřesný teroristický čin v tak nábožensky významný den,“ řekl.

Útok patří mezi ty nejkrvavější, který metropole Kábul zažila od pádu Talibanu v roce 2001. A násilí pokračovalo. Následné výbuchy v Mazár Šarífu a v Kandaháru si vzaly další lidské životy a desítky lidí jsou zraněny. 

Ve městě Mazáre Šaríf explodovala bomba umístěná na jízdním kole, když kolem projížděla kolona šíitských věřících. Mezi čtyřmi mrtvými je i jeden afghánský voják. Zraněno bylo 21 lidí.

Taliban dnešní útoky vzápětí ostře odsoudil. V prohlášení stojí, že šlo o „protiislámské činy, za něž nesou odpovědnost nepřátelští okupanti“. Těmi myslí Taliban zahraniční vojáky. 

Pumové útoky přišly v době, kdy prezident Hamíd Karzáí jednal v německém Bonnu na mezinárodní konferenci o budoucnosti Afghánistánu. Prozápadní vláda v Kábulu se bude muset od roku 2014 obejít bez pomoci mezinárodních jednotek. Bez žádné zahraniční pomoci to ale nepůjde. Podle Karzáího bude afghánská armáda a policie potřebovat až 5 miliard dolarů ročně. Jinak se do Afghánistánu vrátí bezvládí. Konkrétní sumu Karzáímu na konferenci nikdo neslíbil. Karzáí kvůli atentátům zrušil oficiální návštěvu Velké Británie, kam se měl přesunout večer z Německa, a vrací se do vlasti.