Berlínští vegani se dočkali svého nákupního ráje

Berlín – Berlín se může pochlubit prvním evropským supermarketem pro vegany. Asi sem těžko zabloudí někdo, kdo chce koupit maso, ryby, mléko, vejce, med, kůži nebo vlnu. Veganz, jak už naznačuje jeho název, je striktně bez živočišných produktů. Jeho devětatřicetiletý majitel Jan Bredack je sám vegan. V Německu je 80 000 až půl milionu veganů, a tak byla reakce na otevření supermarketu víc než pozitivní.

Bredack donedávna pracoval jako manažer firmy Daimler a podle svých slov chtěl vytvořit místo, kde vegani nebudou muset studovat etikety popsané droboučkými písmenky, aby zjistili, z čeho se výrobek skládá. Kromě výrobků, které se dají koupit i v obyčejných obchodech, jako jsou kukuřičné lupínky, konzervovaná mladá karotka nebo pečivo, jsou tu například desítky jogurtů, čokolády či zmrzliny bez mléka, cukru, lepku, oříšků, cholesterolu a přísad. Je tu několik značek bezvaječné majonézy, želatinových medvídků bez želatiny či pizza s pseudosýrem a pseudoklobásami. Ve většině podobných výrobků přebírá sója místo obvyklého živočišného proteinu. Dalšími oblíbenými náhradami jsou hrách, řepka, čekanka a maniok.

Některé produkty se snaží o veganskou nápodobu běžných potravin, jiné sázejí na nové chuťové zážitky – například teplá snídaňová kaše s mandlemi, jasně zelené tyčinky s řasou spirulina nebo kořeněná omáčka z chrpy a kopřiv, která se dá používat namísto tradičního pesta.

Téměř všech 6 000 dostupných produktů v supermarketu Veganz je organických. Více než polovina z nich nese nálepku fair-trade. A většina čerstvého ovoce a zeleniny pochází z regionálních farem.