Nouzový stav skončil, slovenští doktoři už zase léčí

Bratislava – Slovenské nemocnice po více než týdnu obnovily běžný provoz a vláda zrušila nouzový stav, který kvůli výpovědím lékařů zavedla v zemi minulý týden. Ve slovenských nemocnicích zároveň ukončili činnost čeští armádní lékaři, kteří pomáhali zdravotnickým zařízením zajistit akutní zdravotní péči. „Dnešním dnem je situace ve slovenských nemocnicích stabilizována. Všechny nemocnice fungují v běžném provozním režimu,“ řekl šéf slovenského lékařského odborového sdružení Marian Kollár.

Podle Kollára lékaři po ukončení protestu zaměřeného zejména na výrazné zvýšení platů podepsali nové pracovní smlouvy a nastoupili do služby. Kollár také znovu kritizoval vládu za to, že kvůli výpovědím lékařů zavedla v zemi mimořádná opatření. „Vyhlášení nouzového stavu bylo použito v rozporu s ústavou, což jsme už napadli u ústavního soudu,“ řekl hlavní organizátor lékařského protestu, který byl největší svého druhu od vzniku Slovenska v roce 1993.

Návrat slovenských doktorů k pacientům umožnil dnes zhruba třem desítkám českých armádních lékařů ukončit svou činnost na Slovensku. Vojenští specialisté od soboty na žádost slovenské vlády pomáhali v nemocnicích v Bratislavě, Nitře, Žilině a Ružomberku. Během pobytu na Slovensku provedli 91 urgentních výkonů. Jejich nasazení ale narazilo na kritiku slovenských odborů i české opozice.

Krize ve slovenském zdravotnictví propukla poté, co 1 200 z asi 7 000 nemocničních lékařů odmítlo na konci listopadu stáhnout své výpovědi. Vláda na to zareagovala vyhlášením nouzového stavu v 16 z téměř stovky nemocnic. Chtěla tak přinutit lékaře, aby navzdory výpovědím setrvali v práci. Mnoho zdravotníků však nařízení ignorovalo a nechali si napsat neschopenku. Řada slovenských nemocnic od minulého týdne fungovala v omezeném režimu a poskytovala pouze akutní zdravotní péči. Ukončit protest doktorů pomohla až dohoda vlády a odborů, které ustoupily z požadavku na razantní zvýšení mezd.