Piňera s vtípkem o ženách neuspěl

Santiago - Chilský prezident Sebastián Piňera si vysloužil pořádnou ostudu, když na pondělním summitu lídrů jihoamerických států v Mexiku dal k dobru nevhodný vtip. Vysvětloval, jaký je rozdíl mezi politikem a ženou. Jenže ne všichni vtip pochopili. Z Chile se ozývají hlasy, že žert byl hloupý a sexistický a že Piňera na summitu ztrapnil celou zemi.

Na závěrečném setkání státníků v Mexiku se Piňera familiárně zeptal: „Jaký je rozdíl mezi politikem a ženou?“ Když nedostal odpověď, začal vysvětlovat: „Když politik říká ANO, myslí tím MOŽNÁ. Když říká MOŽNÁ, myslí tím NE. A když říká NE, tak to není politik.“ Pak pokračoval: „Když dáma říká NE, myslí tím MOŽNÁ. Když říká MOŽNÁ, myslí tím ANO. A když říká ANO, tak pak to není dáma.“ V sále se zasmálo jen pár jedinců.

Navíc prezident vůbec netušil, jaká se na něj za to snese kritika. Chilská opoziční senátorka Ximena Rinconová řekla, že prezident si utrhl pořádnou ostudu, a vyzvala ho, aby vysvětlil, jak vlastně vláda na ženy pohlíží. „Takové výroky urážejí ženy a ztrapňují naši zemi, v otázkách genderové politiky nás to posouvá někam o dvacet let zpátky,“ říká senátorka. 

Chilská ministryně Carolina Schmidtová k tomu na Twitteru napsala, že prezident má sice rád potrhlé vtípky, ale tenhle ji příliš nepobavil. A je fakt, že humor prezidenta Piňery je poněkoud svérázný. Naposledy se ztrapnil loni, když během návštěvy Německa napsal do knihy hostů u prezidenta Christiana Wulffa slogan „Deutschland über alles“, který odkazuje na nacistické Německo. Piňera se za to později omluvil.