Nevyhazujte zbytečně peníze, vzkázal Rasmussen kvůli raketám Rusku

Brusel – Šéf Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že NATO s Ruskem mají společný zájem ochránit obyvatele proti hrozbě raketového útoku. Kdyby ale Rusko samo masivně investovalo do protiopatření namířených proti budovanému aliančnímu protiraketovému deštníku, bylo by to prý jen vyhazování peněz. 

„Určitě se budou zbytečně utrácet peníze, pokud Rusko začne rázně investovat do protiopatření vůči umělému nepříteli, který neexistuje,“ prohlásil generální tajemník NATO. 

Aliance nyní buduje vlastní protiraketový deštník, který z velké části stojí na základě amerického systému. Jenže takové plány se nelíbí Rusku. které se cítí ohroženo. Prezident Dmitrij Medvěděv dokonce v listopadu pohrozil rozmístěním raket v oblasti Kaliningradu i dalších regionech, pokud NATO nerozptýlí obavy, že systém je namířený proti Rusku.   

Šéf aliance ale věří, že se podaří s Moskvou dohodnout. Jednat o tom budou už ve čtvrtek ministři zahraničí NATO s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.

„Je potřeba protiraketové obrany. Myslím, že ten ruský názor pochází z dob studené války a je opravdu mylný. Zde už přece nejde o soupeření dvou velkých světových bloků, ale tady jde o bezpečnost proti úplně novým hrozbám. Některé ruské kruhy to vidí ještě z pohledu minulosti,“ okomentoval dnes ruský pohled na věc český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „My si nenecháme diktovat od někoho jiného, jaké je naše spojenectví… Že oni nám budou klást podmínky, to nejde,“ řekl také.