Veteráni z Pearl Harboru – nejskvělejší generace

Hononulu – Američané si dnes připomínají 70. výročí japonského leteckého útoku na námořní základnu Pearl Harbor. Na Havaji na události z roku 1941 vzpomínají i poslední přeživší svědci, letos se jich tu schází 120. Celý nálet na Pearl Harbor trval jen zhruba hodinu a půl, ale následky byly hrozivé. Zahynulo při něm přes 2400 Američanů, na dně skončily čtyři bitevní lodě a potopena či poničena byla i řada dalších plavidel. Japonců zemřelo při útoku asi šedesát.

„Salutujeme veteránům a přeživším útoku na Pearl Harbor, kteří nás stále inspirují. Navzdory nepříznivým okolnostem hrdinně vrátili úder a inspirovali naši zemi, která se díky nim vydala na cestu vítězství. Jsou členy nejskvělejší generace, která překonala hospodářskou depresi, překročila oceány a vzala útokem pláže, aby porazila fašismus,“ vyzvedl dnes hrdinství amerických vojáků prezident Barack Obama. 

Vzpomínky na útok se dnes na Havaji zúčastnilo kolem 3000 hostů. Přesně ve chvíli, kdy před 70 lety útok začal, se u památníku v Pearl Harboru rozhostilo pietní ticho. Při vzpomínkovém aktu také zazněly salvy z pušek, kladly se věnce a přeletěly zde i stíhačky F-22.

Veteráni z Pearl Harboru
Zdroj: AP Photo
Autor: US Navy - Daniel Barker

Na místě, kde se vše odehrálo, se dnes sešli poslední muži, kteří vše viděli na vlastní oči. Dívali se, jak tisíce vojáků mizí v plamenech a s nimi jde ke dnu i pýcha Ameriky.

Na dějiště historické události se vracejí přeživší účastníci i po smrti. Na místě, kde spočívají zbytky lodi USS Arizona zničené při útoku, se nechávají veteráni pohřbívat. I dnes sem putují ostatky jednadevadesátiletého Vernona Olsena z Floridy. 

Poslední svědkové se 70 let od útoku obávají, že s jejich koncem zmizí i vzpomínky na Pearl Harbor z pamětí, a ten se tak stane jen další kapitolou v učebnicích dějepisu.