Armáda USA pohazovala části padlých vojáků na virginskou skládku

Washington – Americkou armádou otřásl skandál, když letectvo přiznalo, že zpopelněné části těl nejméně 274 vojáků skončily mezi lety 2004 a 2008 na skládce ve státě Virginia. Píše to The Washington Post. Rodiny těch, kteří zemřeli v bojích v Iráku či Afghánistánu, přitom žily v domnění, že dodatečně nalezené části těl jejich blízkých byly uloženy k věčnému odpočinku důstojně. O akci podle všeho nevědělo ani vedení v Pentagonu. Zda je to konečné číslo, se Pentagonu příliš zjišťovat nechce. „Probírat se každým případem zvlášť by vyžadovalo obrovské úsilí,“ řekla tajemnice Joo Ann Roneyová.

Nedůstojné zacházení s ostatky amerických vojáků v márnici americké letecké základny ve městě Dover, kterou procházejí všechny americké vojenské oběti válek, vyplulo na povrch už minulý měsíc. Americký list The Washington Post na začátku listopadu popsal i konkrétní případ.

Manželce padlého pyrotechnika přišla děsivá zpráva

Pyrotechnik Scott Smith přišel o život v roce 2006 ve válce v Iráku. Když ho manželka Gari-Lynn Smithová pohřbila, zjistila, že armáda identifikovala zbylou část mužova těla. Začala se proto zajímat, co se s ostatky stalo.

Po čtyřech letech dopisů, telefonátů a oficiálních žádostí jí z márnice v Doveru přišel dopis, v němž se dočetla, že ostatky armáda zpopelnila a uložila je na skládku ve Virginii. „Doufám, že tato informace vám přinese trochu úlevy v době, kdy prožíváte ztrátu,“ stálo v dopise podepsaném ředitelem márnice.

Manželka padlého pyrotechnika:

„Věděli, že dělají něco nechutného, a dělali všechno, aby to před námi zakryli.“


Pentagon tehdy přiznal, že se s některými zpopelněnými tělesnými pozůstatky vojáků nezacházelo, jak mělo. Teprve teď se ale ukazuje, jak velkého počtu lidí se to vlastně týká. Na skládce ve Virginii skončily v letech 2004 a 2008 ostatky nejméně 274 vojáků, přiznalo letectvo. Konkrétně pracovníci vojenské márnice zpopelnili a pohodili 976 tělesných částí, které patřily 274 vojákům. Stejným způsobem pak naložili se 1 762 částmi těl, které se našly na bojištích a které nebylo možné identifikovat, protože byly značně ohořelé nebo zdevastované explozemi.

Americká armáda v Iráku
Americká armáda v Iráku

Praktiky se týkaly jednotlivých částí těl, o něž zabití vojáci přišli během bojů. Některé rodiny armádě podepsaly prohlášení, aby je armáda neinformovala, když najde další části těla jejich příbuzných, které už předtím pohřbili. Formulář také vojsko zavazoval, aby s dodatečně nalezenými ostatky vhodně naložilo.

Pentagon podobné praktiky nikdy neschválil

Armáda tvrdí, že neví, kdy přesně odkládání zpopelněných částí těl amerických vojáků na skládku ve Virginii začalo. První záznam se podle ní datuje k únoru 2004. Praktika ale nikdy nebyla formálně posvěcena a nevěděl o ní ani Pentagon.

Rusj D. Holt:

„Utrácíme desítky milionů dolarů, abychom se dopátrali ostatků každého zmizelého vojáka, a oni se strachují, že budou muset vynaložit 'obrovské úsilí' a zkoumat, kolik vojáků takhle zhanobili?“


V roce 2008 se pak šéfové márnice rozhodli ostatky pohřbívat jinak. „Neidentifikované nebo nechtěné části těl amerických vojáků zpopelňujeme a pohřbíváme do moře,“ tvrdí jeden z představitelů základny Dover Darrell D. Jones. Zaměstnanci márnice na letecké základně v Doveru zatím čelí jen disciplinárním trestům. Uvědomit rodiny vojáků, že popel jejich příbuzných skončil mezi odpadky, se armáda nechystá.