Co na srdci, to na monitoru

Rochester - Tři rozměry nestačí, chirurgové ve Spojených státech už využívají technologii, kterou nazývají 5D. Na Mayoově klinice v Rochesteru tak dokáží dokonale prohlédnout lidské srdce. Operatér má možnost spatřit nejdůležitější sval těla jak zvnějšku, tak zevnitř. Nová metoda se dá využít třeba při léčbě srdeční arytmie.

Doktor Douglas Packer před nedávnem přišel na to, jak 5D zobrazení při léčbě arytmií využít. „Mnoho procedur, které můžeme provádět, bychom ještě před deseti nebo patnácti lety vůbec nebyli schopni dělat. Tehdy jsme na sále otevřeli hrudník a řešili věci invazivním způsobem, tedy klasickou velkou operací spojenou s rizikem a dlouhou rekonvalescencí. Teď můžeme vzít pět nebo šest katétrů a vést je cévami do srdce. Třeba při arytmiích tak najdeme jejich zdroj,“ říká šéf centra elektrofyziologie z Mayoovy kliniky. 

Nejdříve je potřeba vytvořit digitální mapu srdce pacienta. „Je velice pracné sestavit věrný obrázek. Kombinujeme čtyři nebo pět různých zobrazení do jednoho výsledného modelu. Pak můžeme objekt prohlížet zvenčí, ale můžeme se procházet i vnitřkem srdce. Úplně stejně, jako bychom vstoupili do místnosti a rozhlíželi se v ní,“ vysvětluje Packer. 

Při zákroku se pak lékař orientuje podle nasnímaného modelu. Mapuje hlavně elektrické impulsy, které mohou za nepravidelný srdeční rytmus. A najde tak ty části srdečního svalu, ve kterých ničivé signály vznikají.