EU podpoří sociální sítě pro boj s represivními režimy

Haag - Evropská unie bude podporovat internetové aktivity obyvatel represivních států, kteří využívají sociální sítě k organizování boje na ochranu svých práv. Jak na mezinárodní konferenci v Haagu oznámila eurokomisařka pro digitální technologie Neelie Kroesová, EU v pondělí zveřejní detaily o způsobech, jak využívání sociálních sítí napomoci. Účastníci konference vytvořili čtrnáctičlennou koalici pro podporu internetové svobody.

Kroesová na konferenci připomněla, že lidová povstání v arabských státech letos významně prokázala souvislost mezi sociálními sítěmi a ochranou lidských práv. V zemích jako Egypt nebo Tunisko lidé organizovaní přes sociální sítě svrhli konzervativní režimy, v některých dalších státech odpověděly vlády ohrožené demonstracemi zablokováním internetu.

Čtrnáct států světa, mezi nimi i Česká republika, se na konferenci rozhodlo založit globální „koalici internetové svobody“, která si bude vyměňovat informace o dodržování svobody projevu na internetu a o respektování lidských práv. Účastnické země chtějí rovněž podporovat online aktivisty v utlačovatelských státech a zasazovat se o to, aby se soukromé firmy držely zásad respektujících internetovou svobodu projevu. Kroesová při této příležitosti vyzvala výrobce internetových technologií, aby neskrývali informace o povaze svých dodávek do zemí ovládaných represivními režimy.

Podle eurokomisařky Neelie Kroesové je načase, aby se internetové firmy rozhodly, na čí straně stojí:

„Není-li to věc morálky, pak alespoň reputace. Zásobování despotů nástroji útlaku je přinejmenším špatné PR.“


EU chce vyvíjet technologie umožňující svobodnou komunikaci zabezpečenou před kontrolou úřadů. Nástroje, které by prodemokratičtí aktivisté měli dostat do rukou, mají být jednoduché a okamžitě použitelné. Nizozemská vláda už oznámila, že nákladem jednoho milionu eur nechá vytvořit nástroj, který umožní využívat provizorní síť k šíření informací v době, kdy internet, facebook a twitter zablokují úřady.