V Oslu a ve Stockholmu byly předány letošní Nobelovy ceny

Oslo - Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová, její krajanka Leymah Gboweeová a jemenská politička Tavakkul Karmánová dnes v norské metropoli Oslu převzaly letošní Nobelovu cenu za mír. Ve Stockholmu pak předal švédský král Carl XVI. Gustav ocenění laureátům vědních oborů.

Předseda norského Nobelova výboru Thorbjoern Jagland během slavnostního ceremoniálu zdůraznil, že oceněné ženy reprezentují nejvýznamnější hnací sílu změn dnešního světa, jímž je „boj za lidská práva vůbec a boj žen za rovnost a mír zvláště“. „Dáváte význam čínskému přísloví, že ženy nesou polovinu nebes,“ uvedl Jagland.

Vítr teď vane v arabském světě

„Vůdcové Jemenu a Sýrie, kteří vraždí svůj lid, aby si udrželi moc, by si měli uvědomit, že boj lidstva za svobodu a lidská práva nikdy neskončí. Žádný diktátor nemůže trvale nastavovat tvář větru dějin. Právě tento vítr vedl lidi k překonání Berlínské zdi a jejímu zničení. A právě tento vítr teď vane v arabském světě.“

Tavakkul Karmánová, Leymah Gboweeová, Ellen Johnsonová Sirleafová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: John McConnico

„Boj za svobodu už přinutil prezidenta Jemenu Alího Abdalláha Sáliha, jenž byl u moci 33 let, aby v únoru příštího roku odešel z úřadu, a syrský prezident Bašár Asad bude následovat,“ řekl Jagland.

Je to poprvé v historii udílení Nobelových cen míru, co ji obdržela trojice žen. Všechny laureátky se na slavnostní převzetí dostavily v tradičních krojích své země. V barevných afrických hávech přišly obě Liberijky a Karmánová v pestrobarevném hidžábu.

Tranströmer si pro cenu dojel na kolečkovém křesle

Cenu za medicínu, kterou získal spolu s Američanem Brucem Beutlerem a Francouzem Julesem Hoffmannem za výzkumy v oblasti imunity si už nemohl osobně převzít Kanaďan Ralph Steinman. Jeho židle ve stockholmské koncertní síni zůstala prázdná, zemřel krátce před vyhlášením letošních laureátů, aniž o tom Nobelův výbor věděl. Přestože by ocenění podle platných regulí získat neměl, výbor mu ho nakonec přiznal posmrtně. Beutler a Hoffmann se o dotaci ve výši deseti milionů švédských korun (bezmála 28 milionů korun) podle agentury DPA podělili se Steinmanovou rodinou.   

Švédský král Carl XVI. Gustav při udělování Nobelovy ceny za literaturu Tomasi Tranströmerovi

Zdroj: AP Photo

Cenu za literaturu převzal z králových rukou navzdory svému těžkému postižení švédský básník a překladatel Tomas Tranströmer. Osmdesátiletý literát byl v roce 1990 stižen mrtvicí, od té doby je ochrnutý na polovinu těla a téměř nemůže mluvit. Pro ocenění si přijel na kolečkovém křesle. Švédský král předal ocenění také osmi dalším laureátům vyznamenaným za chemii, fyziku a ekonomii.