Ruský tisk: Kreml uslyšel hlas střední třídy, ale neporozuměl mu

Moskva - Sobotní protivládní demonstrace v Moskvě jsou důkazem, že Vladimir Putin přišel o dřívější podporu. Vzhledem k bezradnosti obou táborů se ale režim nejspíš bude hroutit až během Putinova třetího prezidentského období, předvídají dnešní ruské noviny.

Vládní deník Rossijskaja gazeta v reportáži z demonstrace „nespokojených s výsledky voleb“ nezmínil ani jediný z požadavků a na 13 fotografiích nezachytil ani jediné heslo na transparentech. „Kreml uslyšel hlas střední třídy, ale neporozuměl mu,“ usoudil podnikatelský deník RBK Daily.

„Moskva přišla na mítink jako na veselici,“ nadepisuje Kommersant, podle něhož se „režim poprvé setkal s unikátním jevem: protestem sytých lidí“. Přijít protestovat proti nečestným volbám se stalo nejen dílem profesionálních revolucionářů a bojovníků za spravedlnost, ale i „módním trendem sezony“. Kommersant rovněž zaznamenal, že protestů v další stovce ruských měst kromě Moskvy se zúčastnilo na 80 tisíc lidí, z nichž asi 500 bylo zatčeno.

„Vladimir Putin přišel o dřívější podporu Rusů a systém, který vybudoval, se bude hroutit během jeho třetího prezidentského období,“ míní Vedomosti o důsledcích největší demonstrace za posledních deset let. Splnění požadavků z demonstrací se komentátorovi nezdá pravděpodobné. Sice by bylo snadné odeslat předsedu ústřední volební komise Vladimira Čurova jako velvyslance do Jižní Osetie, ale to je prakticky nemožné před prezidentskými volbami, v nichž Putin potřebuje uspět - a Čurovovo odvolání by bylo špatným signálem.

Vladimir Čurov
Vladimir Čurov

Z toho pramení i pesimistický scénář: dialog moci a společnosti bude minimální a úřady budou hrát o čas, než se společnost unaví. Sobotní demonstrace ovšem zrušila mnohá tabu, ve společnosti nastal kvalitativní posun, a tak bude znovu demonstrovat, zejména v kampani před prezidentskými volbami. Alternativou dalšího vývoje je podle deníku vyhrocení situace až do vážného střetu a nedá se vyloučit ani zastoupení demonstrantů v novém parlamentu v roce 2016.

Moskovskij komsomolec považuje požadavek demonstrantů na zrušení výsledků voleb za „velice směšný“, ruské zákony totiž s takovou možností ani nepočítají. „Co my, voliči, můžeme dělat v podmínkách tak cynického volebního práva? Přijít k volbám! Teď už prezidentským!“ burcuje deník. „Jestli všichni přijdeme 4. března volit, pak bude druhé kolo prezidentských voleb nevyhnutelné a to znamená, že Putin (či jiný vítěz) bude na nás, občanech, závislejší.“