Fantom vánočních trhů zatím policii uniká

Berlín – Na berlínských vánočních trzích řádí neznámý pachatel, který návštěvníkům nabízí zdarma alkohol obsahující neznámou jedovatou látku. Ta vyvolává nevolnosti, křeče a ztráty vědomí. V péči lékařů už skončilo osm lidí, další dva přiotrávení se přihlásili dnes. Čeká se na výsledek chemického rozboru. Berlínská policie a provozovatelé trhů už vydali varování, aby návštěvníci konzumovali jen pití koupené ve stáncích.

V sobotu večer na trhu poblíž známého Alexandrova náměstí muž převlečený do kostýmu Santa Clause nabídl dvěma dívkám papírové pohárky se „šnapsem“. Jedna z nich ho vypila a na cestě domů ji postihla silná nevolnost. Vyšetření v nemocnici odhalilo, že do alkoholu bylo cosi přimícháno, sdělila policie. O jakou látku se jednalo, musí teprve určit laboratorní testy.

Oproti předchozím pokusům o otravu návštěvníků berlínských vánočních trhů se tento lišil v tom, že se pachatel přestrojil. V dřívějších případech alkohol nabízel asi 1,8 metru vysoký čtyřicetiletý muž s tmavě blonďatými vlasy a kulatým obličejem a místo pohárků své „dárečky“ rozdával v malých lahvičkách. Policie proto také zjišťuje, zda se jednalo o stejného člověka.

Berlínský tisk spekuluje, že onou nebezpečnou látkou by mohla být tekutá extáze, někdy též nazývaná k. o. kapky. Ty už při malém předávkování a hlavně v kombinaci s alkoholem mohou u konzumentů vyvolat příznaky jako při otravě.

Dnes policie oznámila další dva případy z minulé středy, odkdy se útoky fantoma berlínských vánočních trhů datují. Jednatřicetiletá žena a její o dva roky starší společník dostali od neznámého muže lahvičky s alkoholem, po jejichž vypití začali trpět zdravotními obtížemi. Nemocniční ošetření ale na rozdíl od dalších obětí nevyhledali a policii se přihlásili až nyní, kdy o případech začala informovat média.