„Vybuchující“ korejské mrakodrapy provokují rodiny obětí z 11. září

Soul – Pobouření rodin obětí teroristických útoků z 11. září 2011 vyvolal architektonický návrh budovy, která má vyrůst v jihokorejském Soulu. Mrakodrap totiž svým tvarem připomíná newyorská „dvojčata“ Světového obchodního střediska (WTC) krátce poté, co do nich narazila letadla řízená sebevražednými piloty al-Káidy. Komplex navíc nese příznačný název Cloud (Mrak). Jihokorejská stavební firma ale dnes odmítla architektonický návrh změnit.

Věže mrakodrapu bude uprostřed spojovat přemostění ve tvaru mraku, v němž budou situovány mimo jiné vyhlídkové bary, restaurace či bazén. Tento několikaposchoďový most pozůstalým právě připomíná oblak kouře, skla a oceli. Architekti se podle nich snaží tímto laciným způsobem vyvolat senzaci a získat publicitu.

Dvojici mrakodrapů, z nichž jeden bude mít 54 pater a druhý 60, navrhla nizozemská architektonická kancelář MVRDV. Budova bude stát v modernizované soulské obchodní čtvrti Jongsan a dokončena by měla být do roku 2016. „Obvinění, že se (návrh) inspiroval útoky z 11. září, jsou neopodstatněná. Nebudeme projekt měnit,“ prohlásil dnes mluvčí stavební společnosti Yongsan s tím, že stavba začne podle plánu v lednu 2013.

„Nebylo naším záměrem vytvořit budovu připomínající útoky a ani během návrhářského procesu jsme žádnou podobnost neviděli. Upřímně se omlouváme všem, jejichž city jsme ranili,“ uvedla firma MVRDV.