Velvyslanec Spojených států Norman Eisen zůstane v Praze

Washington/Praha – Americký Senát v noci na dnešek potvrdil ve funkci velvyslance Spojených států v Praze Normana Eisena. Odvrátil tak nedobrovolný návrat velvyslance do vlasti, který mu na přelomu roku bez souhlasu amerických zákonodárců hrozil.

Proti Eisenovu potvrzení se v Senátu dlouhodobě stavěl republikán Charles Grassley, jenž nynějšímu velvyslanci a bývalému poradci prezidenta Baracka Obamy pro etiku vytýkal pochybení z minulosti. Šéf Bílého domu nakonec loni v závěru roku svého spolupracovníka poslal do Prahy bez souhlasu Senátu. Takové jmenování by ale vypršelo se závěrem nynější schůze amerických senátorů na konci roku.   

Eisen proto ve Spojených státech intenzivně vyjednával a snažil se přesvědčit Grassleyho, že je vhodným kandidátem na velvyslance v Praze. Senátorovi vadilo, že je podezření, že Eisen se v minulosti nezachoval příliš eticky při odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval spolupracovníky prezidenta. Šlo o generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina, kterého Obama odvolal v červnu 2009.

Bývalý Obamův poradce mimo jiné podle Grassleyho při vyšetřování záležitosti v Kongresu nemluvil pravdu. Eisen nakonec Grassleymu napsal osobní dopis, v němž se mu omluvil, a senátor svou námitku stáhl. Nakonec to ale nebylo potřeba. Demokraté v Senátu iniciovali hlasování o ukončení rozpravy o nominaci, kterým by senátorovu námitku tak jako tak zvrátili. Hlasování bylo úspěšné, hned po něm pak senátoři většinou 70 hlasů ze 100 potvrdili Eisena ve funkci.   

Za Eisena se před hlasováním postavili vlivní senátoři Joe Lieberman (nezávislý) a John Kerry. Lieberman mimo jiné uvedl, že Eisena zná z Washingtonu osobně ze synagogy, a vyzdvihl jeho osobní kvality. Stejně jako Kerry také chválil velvyslancovo roční působení v Praze. „Pro vzájemné vztahy obou zemí by bylo extrémně rušivé, pokud bychom ho nepotvrdili,“ uvedl Lieberman.

Nový americký velvyslanec se funkce ujal letos 28. ledna. Stalo se tak po více než dvouleté nepřítomnosti velvyslance USA v Praze, která kalila česko-americké vztahy. Z americké strany je nyní přítomnost velvyslance v Praze důležitá mimo jiné i kvůli zájmu Washingtonu o vítězství společnosti Westinghouse v tendru na dostavbu Temelína. Eisen tuto záležitost označil za jednu ze svých priorit.

Blokování prezidentských nominací v Senátu je prostředek politického boje

Kromě Eisena američtí senátoři na dnešek posuzovali i nominaci Mari Aponteové na místo velvyslankyně v Salvadoru, kterou také Obama jmenoval bez souhlasu Senátu. Někteří republikáni jí mimo jiné vyčítají sepsání úvodníku na podporu homosexuálů, zejména ale dávný vztah s kubánským občanem. Aponteová na rozdíl od Eisena podporu nezískala a středoamerická země zřejmě bude bez amerického velvyslance.

Blokování prezidentových nominací v Senátu patří k prostředkům amerického politického boje. Opozice má možnost jmenování zablokovat nesouhlasem jediného senátora a nezřídka tak činí. Pro odblokování nominace jsou přitom potřeba hlasy dvou třetin senátorů. V současnosti největší pozornost ve Spojených státech budí odpor republikánů vůči nominaci Richarda Cordraye do čela nové agentury na ochranu spotřebitelů, která vznikla v reakci na finanční krizi.