Američané dočasně zmrazili pomoc Pákistánu

Washington - Senát amerického Kongresu schválil zmrazení americké pomoci Pákistánu ve výši 700 milionů dolarů (zhruba 13 miliard korun). Zmrazení by mělo platit do doby, než si USA budou jisté podporou Islámábádu v boji proti nástražným minám v regionu. Nástražné miny patří k oblíbeným zbraním islamistických povstalců především v sousedním Afghánistánu.

Islámábád je jedním z největších příjemců americké pomoci. Výše zmíněná částka je fakticky jen zlomkem z miliard dolarů, které asijská země každoročně dostává od USA nejen na vojenské, ale i civilní účely.

Zmrazení pomoci může být i trestem

Zmrazení této sumy však může podle Reuters jen předznamenávat rozsáhlejší zastavení pomoci jako trest pro pákistánskou vládu za její neefektivní kroky proti ozbrojeným skupinám. USA podezřívají některé její složky dokonce i z pomoci povstalcům.

Podomácku vyráběné miny jsou jedny z nejúčinnějších zbraní povstalců v jejich boji proti americkým a koaličním silám v Afghánistánu. Pro výrobu mnoha z nich povstalci používají dusičnan amonný, běžně dostupné hnojivo, které je tam pašováno právě z Pákistánu.

Barack Obama
Zdroj: AP/ČTK
Autor: Evan Vucci

USA požadují „záruky, že Pákistán na svém území účinně zasahuje proti improvizovaným výbušninám, které cílí na naše koaliční síly“, uvedl republikánský kongresman Howard McKeon.

Spojené státy vyčlenily pro letošní rok 20 miliard dolarů na bezpečnostní a ekonomickou pomoc Pákistánu, velká část z této sumy jde na pomoc v boji proti ozbrojeným skupinám. Kongres ale stále více projevuje frustraci kvůli neúspěchu pákistánských vládních sil v tomto boji.