Homs je válečnou zónou

Homs - Situace v syrském Homsu se blíží katastrofě. Řekl to dnes televizi Al-Arabíja syrský poslanec Imád Ghaljún. Ten vycestoval ze země a připojil se k opozici. Homs dnes za vládního doprovodu navštívil i štáb České televize. Šéf OSN Pan Ki-mun odsoudil boje v Sýrii a požádal Radu bezpečnosti OSN, aby se situací v zemi začala vážně zabývat.

Náhodná střelba prorežimních milic zabila dnes v syrském Homsu podle ochránců lidských práv nejméně pět lidí. Další oběť má ve stejném městě na svědomí neznámý odstřelovač. Podle zpravodaje ČT v Sýrii Jana Moláčka se Homs proměnil ve válečnou zónu, štáb ČT se sem dnes vydal se zhruba dvacítkou dalších novinářů a za vládního doprovodu. Čekaly je zde vylidněné ulice a uzavřené obchody. 

Vládní doprovod pak novinářům ukazuje zraněné v nemocnici. Jeden z pacientů, zraněný syrský voják, se podle svých slov dostal pod palbu při hlídce na nedaleké hranici s Libanonem, odkud povstalci do Homsu pašují zbraně. Na otázku, zda zná někoho, kdo přeběhl k Syrské svobodné armádě, odpovídá: „Ne, informace o dezercích jsou vymyšlené.“ 

Ošetřovatelé pak zahraniční novináře vedou k tělu muže s prostřelenou hlavou. Podle jejich slov to byl úředník místní samosprávy, kterého ozbrojenci přepadli na cestě do práce. Jediné místo, kromě nemocnice, kde smějí novináři z autobusu vystoupit, je čtvrť Zahra obývaná převážně přívrženci režimu Alávity. Místní lidé odmítají, že by se ve městě konaly protivládní demonstrace. Jsou to prý jen smyšlenky západních médií.

Jenže syrský poslanec tvrdí něco jiného. „Homs je v obležení, město čelí katastrofě. Nefunguje elektřina, v ulicích se hromadí odpad, děti celou noc děsí zvuky bombardování,“ popsal v rozhovoru pro televizi poslanec Ghaljún, který vycestoval do Egypta. Homs je dějištěm každodenních bojů mezi armádou a protivládními demonstranty. Minulý týden zde zahynul francouzský novinář. 

Střety trvají od loňského března. Při bojích zahynulo podle odhadů přes 5 000 lidí. Pan Ki-mun už v neděli vyzval syrského prezidenta Bašára Asada, aby zastavil zabíjení Syřanů. Dnes přidal požadavek, aby se Rada bezpečnosti okamžitě situací v zemi zabývala. „OSN o tom musí rokovat a jednat spojenými silami… počet obětí je nepřijatelný, nemůžeme připustit, aby věci dále pokračovaly tímto způsobem,“ řekl.   

Rada bezpečnosti se stále nemůže shodnout na textu rezoluce, která by se nějak k situaci v zemi vyjádřila, především kvůli smířlivějšímu tónu, který zní z Ruska a Číny. Zatím bez výsledku jsou také snahy Ligy arabských států zastavit násilí. Nejnověji Katar navrhl, aby do Sýrie byli vysláni vojáci arabských armád. Liga by o tomto návrhu měla debatovat v sobotu. Damašek už ale dal najevo, že arabským armádám vstoupit do země nedovolí.