Janukovyčovy webové stránky napadli hackeři

Kyjev - Hackeři zablokovali webové stránky ukrajinského prezidenta a ministerstva vnitra. Jednalo se o odvetu za uzavření populárního serveru na sdílení dat Ex.ua. Proti jeho konci protestovalo před budovou vnitra v Kyjevě několik desítek lidí. Policie tento týden také provedla v kancelářích serveru razii. Ukrajinské úřady k akci přiměl tlak řady softwarových společností, podle kterých web nabízel nelegální kopie jejich programů.

Server Ex.ua měl podle policie miliony uživatelů, kteří se většinou přihlašovali z Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo, že policie zabavila řadu počítačů s daty o objemu kolem 6000 terabytů. Dodalo, že server byl řízen lotyšským občanem.
   
Zákrok ukrajinské policie přišel poté, co americké úřady tento měsíc uzavřely jeden z největších světových serverů pro sdílení souborů megaupload.com. Zablokovaný server megaupload.com podle amerických vyšetřovatelů sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům práv škodu za půl miliardy dolarů (téměř deset miliard korun). Vydělal tím
údajně více než 175 milionů dolarů.

Viktor Janukovyč
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24