Bývalý bankéř se ocitl ve společnosti diktátorů a kriminálníků

Londýn – Osud zločinců a diktátorů se nevyhnul ani bývalému šéfovi Royal Bank of Scotland (RBS) Fredovi Goodwinovi. Královna Alžběta II. totiž tomuto kdysi úspěšnému bankéři odebrala rytířský řád za to, že instituci přivedl na pokraj bankrotu. Finančník se k rozhodnutí ještě nevyjádřil a banka je odmítla komentovat. Premiér David Cameron odebrání šlechtického titulu naopak uvítal. O řád v minulosti přišli například zimbabwský prezident Robert Mugabe, rumunský diktátor Nicolae Ceauşescu nebo špion Anthony Blunt.

Královna odebrala Goodwinovi šlechtický titul, získaný za zásluhy v bankovním sektoru v roce 2004, na doporučení vládního výboru, podle něhož byla krize v RBS jedním z faktorů, které zapříčinily nejhorší recesi v Británii od druhé světové války a připravily tisíce lidí v bankovním sektoru o pracovní místa. Jak upřesnil v rozhovoru pro ČT Jan Jůn, Goodwin je už pětatřicátý, komu byl šlechtický titul odebrán.

Goodwin se v čele RBS proslavil agresivní obchodní strategií. Na vrcholu finanční krize v roce 2007 se pokusil převzít nizozemského rivala ABN Amro, kvůli čemuž pak musela britská vláda do RBS nacpat 45 miliard liber z peněz daňových poplatníků, aby ji zachránila před bankrotem. Stát nyní vlastní 83 procent akcií. Goodwin v roce 2008 rezignoval, přesto ale získal nárok na tučné odstupné necelé tři miliony liber a roční důchod 703 tisíc liber.

Tisk o kauze Freda Goodwina
Tisk o kauze Freda Goodwina