Gorila vyhnala Slováky do mrazu, policie použila vodní dělo

Bratislava - Slovenská policie zasáhla vodními děly a rozbuškami proti demonstrantům protestujícím v Bratislavě proti korupci v politice, kterou odhalil tajný spis Gorila. Zásahu předcházely potyčky před parlamentem, kdy demonstranti začali házet dlažební kostky. Tři policisté byli zraněni. Dav zhruba 10 tisíc lidí se podobně jako před týdnem shromáždil v centru slovenské metropole, do patrně největších demonstrací za poslední roky se ovšem tentokrát zapojili i obyvatelé dalších slovenských měst. Mítinky se konají pohých pět týdnů před předčasnými volbami.

Dav stejně jako před týdnem zamířil k sídlu sněmovny, narazil přitom ale na kordon policistů. Demonstranti házeli vajíčka i banány na znamení nesouhlasu s „gorilami v politice“. Policejní těžkooděnci se pak u sídla parlamentu střetli s částí demonstrantů, kteří se pokusili prorazit zátarasy a se zahalenými tvářemi začali házet po policistech dlažební kostky. Tři policisté přitom utrpěli zranění. Organizátoři demonstrace se od výtržností distancovali.

Premiérka Iveta Radičová v reakci na demonstrace prohlásila, že chápe lidi, kteří se dožadují spravedlnosti. „Chci ujistit, že mě osobně, ale i další politiky, tíží, když neumíme dosáhnout potrestání skutečných viníků,“ citovala slovenská média Radičovou.

V zemi se mluví o nejbouřlivější a nejšpinavější kampani v historii. Demonstracemi svolanými občanskými aktivisty přes sociální sítě zareagovali obyvatelé Slovenska na informace, že politici i významní státní úředníci brali v letech 2005 a 2006 vysoké úplatky. Na největší politickou korupci v historii země a na silný vliv finanční skupiny Penta na privatizaci za druhé vlády Mikuláše Dzurindy upozornily údajné dokumenty slovenské tajné služby s názvem Gorila, které unikly v závěru minulého roku na internet.

Od účasti na dnešních shromážděních ve slovenské metropoli, ale také v Nitře, Žilině, Trenčíne, Zvolenu, Košicích nebo v Prešově neodradilo lidi ani mrazivé počasí.

Analytik Milan Žitný:

„Tuto kampaň můžeme opravdu považovat za nejšpinavější v dějinách novodobého Slovenska od revoluce v roce 1989. Ani období Mečiara se s tím nedá srovnat.“


Informace z údajných dokumentů tajné služby obsahují hlavně přepisy odposlechů z jednoho bratislavského bytu, kde se prý setkával spolumajitel Penty Jaroslav Haščák hlavně s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku (FNM) Annou Bubeníkovou, která kvůli korupční aféře nedávno přišla o post šéfky fondu. Přepisy odposlechů naznačují, že Penta za vysoké úplatky získala vliv na rozhodování FNM i činnost firem, v nichž měl podíl stát. V odposlouchávaném bytě se s Haščákem údajně setkal i šéf opozičních sociálních demokratů a pozdější premiér Robert Fico. Jeho strana je jasným favoritem na vítězství v letošních březnových předčasných volbách.

Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové

„Na rozdíl od předchozích politických protestů je emotivní vlna mnohem vyšší. Lidé přišli o blahobyt, ztratili důvěru v politické elity,“ říká bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu Jan Mojžíš.

Praktiky elit jako první odhalil novinář Tom Nicholson. O Gorile napsal knihu, ta ale do voleb zřejmě nevyjde. Soud dnes na žádost Penty její zveřejnění zastavil. Podle Nicholsona je zvláštní, že tak soud učinil, aniž by znal obsah knihy. Považuje to za zásah do svobody slova, nicméně veřejnosti knihu slíbil. Dnes ale netuší, kdy a v jaké podobě vyjde. Penta je zřejmě mocný protivník.