V Mnichově se tradičně debatuje tři dny o bezpečnosti

Berlín - K větší aktivitě Evropy v rámci NATO a k převzetí odpovědnosti za hájení své bezpečnosti vyzval dnes na mnichovské mezinárodní bezpečnostní konferenci německý ministr obrany Thomas de Maiziére. V zahajovacím projevu vybídl evropské státy, aby nespoléhaly jen na USA, jejichž těžiště zájmů se přesouvá hlavně do Asie a Pacifiku. Obhajoval také připravovaný protiraketový systém NATO v Evropě, který kritizuje Rusko.

„Evropa musí být ve stavu, aby převzala vojenskou odpovědnost za sebe i za bezpečnost ve svém bezprostředním okolí,“ prohlásil ministr. Evropské ozbrojené síly se podle něj musí stát výkonnějšími a schopnými pružněji reagovat na nové výzvy.

Německý ministr obrany Thomas de Maiziére na mnichovské mezinárodní bezpečnostní konferenci
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matthias Schrader

Do Mnichova se letos sjelo více než 350 státníků, diplomatů a vojenských expertů ze zhruba 60 zemí. Českou republiku zastupují ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a ministr obrany Alexandr Vondra. Otázka euro-atlantické bezpečnosti a vztahů mezi NATO a Ruskem patří i letos mezi hlavní témata třídenního mnichovského fóra, které se v bavorské metropoli koná už po osmačtyřicáté. Účastníci budou debatovat také o vlivu současných ekonomických problémů v Evropě na mezinárodní bezpečnost nebo o důsledcích loňských politických změn v severní Africe a v arabském světě.

V sobotu dopoledne na konferenci vystoupí bývalý ruský ministr zahraničí Igor Ivanov a americký senátor Samuel Nunn a představí plán překonání vzájemných rozporů v protiraketové obraně, který vypracovala Euro-atlantická bezpečnostní iniciativa, jíž jsou členy. O bezpečnosti v Evropě a o způsobech jejího zajištění budou diskutovat americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, její ruský protějšek Sergej Lavrov, šéf Pentagonu Leon Panetta, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen nebo polský prezident Bronislaw Komorowski.