Breivik měl spadeno i na norská média

Oslo - Norský terorista Anders Behring Breivik, který loni v červenci v Norsku zabil v jednom dni 77 lidí, se také chystal zaútočit na místní média. Informovala o tom dnes norská veřejnoprávní televizní a rozhlasová společnost NRK s odvoláním na policejní výslechy zatčeného.

Dvaatřicetiletý násilník zvažoval možnost umístit bomby v sídlech NRK a novin VG a Aftenposten v norské metropoli. Breivik podle NRK považoval média a novináře za „velmi prioritní terč“. Místa možných útoků objížděl na kole. Všiml si přitom například, kam novináři NRK chodili kouřit. Nakonec od plánu upustil, protože se mu zdálo jednodušší udeřit jinde. 

Pravicový extremista Breivik 22. července nechal vybouchnout bombu před vládním komplexem v centru Osla a na ostrově Utöya střílel na účastníky mládežnického tábora. Zabil 77 lidí. Ke spáchání útoků se již dříve přiznal a nyní čeká ve vazbě na zahájení procesu, jež je plánováno na 16. dubna.

Anders Breivik
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo

Breivik se nechá vyfotit

Podle informací příslušného soudu Breivik odsouhlasil, že ho budou moci média poprvé natáčet a fotografovat. Rozhodl se tak před pravidelným stáním k prodloužení vazby, které se bude konat v pondělí a kde vystoupí před fotografy těsně před zahájením líčení.
   
Pozůstalí obětí zásadně odmítají, aby byla Breivikovi věnována jakákoli dodatečná mediální pozornost. Přitom už dnes mnohá norská média zveřejnila dosud neznámé fotky atentátníka, které byly pořízeny bezprostředně po jeho zatčení na ostrově Utöya.

Anders Breivik
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo

Mediální pozornost byla přitom jedním z bodů Breivikova manifestu zveřejněného souběžně s útokem, na kterém mu velmi záleželo. Chtěl získat co největší veřejnou pozornost pro svůj čin a upozornit na nenávist k islámu.
   
Minulý týden přitom vazební věznice spolu s Breivikovými právníky informovala, že atentátník hodlá natočit velký rozhovor s jedním významným zahraničním médiem ještě před začátkem procesu v dubnu. Jak ale připomíná agentura DPA, norský právní řád to umožňuje.