Třeskutý mráz má v Evropě na svědomí 450 životů

Moskva – Mrazivé teploty v Evropě dál zabíjejí, chladné počasí už má více než 450 obětí. V Rusku mrzne, až praští, teploty tu klesají i pod minus 50 stupňů Celsia. Ruská vláda proto staví pro lidi bez domova vytápěné stany. Ty se mají postavit v každém větším ruském městě, celkem jich bude 700. A zima není jen v Rusku. Mrazy pocítil dokonce i slavný bruselský čůrající chlapeček. Nadále extrémní počasí zabíjelo v Polsku, Itálii i na Balkáně. Bulharsko trápí také velká voda. Krutá zima narušila i říční dopravu na Dunaji. V Rakousku bylo uzavřeno několik zdymadel, v Srbsku byla kvůli ledovým krám pokrývajícím až 170 kilometrů dlouhou vodní plochu doprava zcela zastavena. Oznámily to úřady zemí ležících na Dunaji.

V Polsku se dnes teploty pohybovaly kolem minus 14 stupňů, což jsou mírnější hodnoty než v uplynulých týdnech. I tak na venkově zůstaly některé školy zavřené kvůli porouchanému vytápění. Od počátku února bylo v Polsku zaznamenáno více než 300 otrav oxidem uhelnatým. Od 27. ledna, kdy začala vlna mrazů, v Polsku zaznamenali více než 4 000 požárů z topení, více než 200 zranění a otrav a zhruba 30 obětí špatně fungujících kamen. Elektrárenské firmy na západě země po žádostech místních úřadů oznámily, že dokud mrazy nepoleví, nebudou dlužníkům vypínat proud.

Mrazy v Římě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andrew Medichini

Na Ukrajině, kde si mrazy vyžádaly od 27. ledna nejméně 136 mrtvých, mají do konce týdne teploty klesnout až na minus 30 stupňů. Zima nadále svírá Itálii, kde si vyžádala už 26 obětí. Z regionu Abruzzy ve střední Itálii je hlášeno husté sněžení, uzavřeno muselo být několik dálničních úseků. V Římě podle agentury DPA zůstaly po sněžení z minulého týdne nadále uzavřené školy, ve středu se však mají podle agentury ANSA znovu otevřít. V okolí Říma bylo dnes 22 660 lidí bez dodávek plynu a vody. V Terstu na severu Itálie byl naměřen mráz minus pět stupňů a k tomu vítr o rychlosti až 130 kilometrů za hodinu. V Benátkách se tvořily ledové kry na Velkém kanálu. 
   
Na severu Řecka se po vydatných deštích vylila z břehů řeka Evros přitékající z Bulharska. Několik domů bylo zaplaveno a někteří starší obyvatelé byli v noci na dnešek evakuováni. 
V Bulharsku se v pondělí protrhla hráz přehrady Ivanovo a voda v blízké vesnici Biser zaplavila 700 domů a zabila nejméně osm lidí. Bulharské úřady varovaly, že hrozí protržení dalších dvou, větších přehrad, které jsou naplněné po okraj. Nyní se Bulharsko podobně jako další balkánské země potýká navíc se sněhovými bouřemi, které ochromily dopravu. Pod sněhem je i bulharská metropole Sofia, kde panují mrazy kolem minus devíti stupňů Celsia.

Nejpostiženější je však oblast kolem města Ruse na Dunaji. Podle bulharského rozhlasu se tam tvořily třímetrové závěje. Uzavřen byl most mezi Bulharskem a Rumunskem u Ruse. Vlna sibiřských mrazů si v Bulharsku vyžádala podle AFP od konce ledna celkem 16 obětí. Srbské úřady uvedly, že armáda se s pomocí trhavin pokusí uvolnit ledové kry na Dunaji a řece Ibar, aby tak předešly případným záplavám. Nejnovější srbskou obětí zimního počasí je 30letá žena, na kterou se v Bělehradě zřítilo velké množství ledu a sněhu ze střechy. 
   
Černohorskou metropoli Podgorici trápil silný vítr, který strhával střechy z domů a vyvracel stromy, dopravní značky a popelnice. V chorvatském Splitu mají v nemocnicích plné ruce práce se zraněními způsobenými náledím a sněhem. V Bosně a Hercegovině byla nedaleko Mostaru nalezena umrzlá starší žena. Na Balkáně podle AFP kvůli mrazům zemřelo už 19 lidí, z toho 10 v Srbsku, čtyři v Bosně, tři v Chorvatsku a po jednom v Černé Hoře a v Makedonii. 

Mrazy v Rumunsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vadim Ghirda

V Rumunsku, jež do pondělka hlásilo 36 mrtvých, dnes zůstaly zavřené mnohé školy. Zrušeny byly některé železniční spoje a uzavřena řada silnic. V Maďarsku dnes zemřela další žena na otravu oxidem uhelnatým. Celkem si tak nynější mrazy v této zemi vybraly 13 obětí. K mrazům se sníh přidal i v Rakousku, kde čerstvou sněhovou nadílku hlásí všechny spolkové země. Podle agentury APA sníh zkomplikoval provoz na vídeňském letišti Schwechat.

Věhlasný bruselský čůrající chlapeček se kvůli zimě dostal do vážných problémů. Nečůrá! Třeskuté mrazy se totiž nevyhnuly ani Belgii. Teploty se tu v posledních dnech nedostaly nad minus 10 stupňů Celsia. Praskají kvůli tomu i vodovodní trubky a další různá potrubí. Správce slavné sochy přitom nechtěl, aby něco podobného potkalo i čůrajícího chlapečka, raději ho proto „vypnul“.

Zima je i v Rusku, a to především na východní Sibiři, kde mráz dlouhodobě ochromil rozvod tepla, elektřiny i vody. Nízké teploty ovládly rozlehlé oblasti Jakutska, Čukotky a Kamčatky. V jakutském Ojmjakonu dnes ráno naměřili 54 pod nulou, v obci Verchněje Penžino na Kamčatce minus 55 stupňů a v čukotském Omolonu minus 53 stupňů.   

Mrzne ale i na březích Černého moře. Ministerstvo pro mimořádné situace zároveň varovalo, že v příštích třech dnech se v regionu mezi Černým a Kaspickým mořem teploty sníží pod 30 stupňů mrazu.

Nizozemsku v Amsterodamu zamrzají vodní kanály, a lodě tak nahrazují bruslaři. Led ale ještě není tak silný. Nizozemci tak čekají, jestli ještě přituhne, a jestli se tak bude moci konat tradiční závod zvaný Elfstedentocht, při kterém se bruslí po kanálech spojujících 11 nizozemských měst.