Santorum překvapivě vyhrál v Missouri, Minessotě i Coloradu

New York/Jefferson City – Bývalý senátor za stát Pensylvánie Rick Santorum se překvapivě stal vítězem republikánských primárek v Missouri i volebním shromáždění v Minessotě a Coloradu. Jde o symbolický výsledek, protože v těchto hlasováních se nerozhodovalo o delegátech, kteří budou v srpnu volit kandidáta strany na prezidenta. Konzervativní politik jej ale může označit za důkaz toho, že pozice favorita primárek Mitta Romneyho není tak silná, jak se zdá. Zejména v Coloradu mu volební průzkumy předpovídaly značnou podporu. Santorum se přitom v předešlých sjezdech kromě Iowy umisťoval spíše na zadních pozicích a jako možný soupeř pro demokrata Baracka Obamu v listopadových prezidentských volbách byl pomalu odepisován.

Primárky v Missouri jsou americkými komentátory označované za soutěž krásy. Delegáti na srpnovou nominační konferenci strany v Tampě na Floridě se tu budou vybírat na volebních shromážděních až 17. března. Později se delegáti budou vybírat i v Minnesotě a Coloradu. Úspěch na místních shromážděních ale napovídá o síle kandidátů a Santorumův úspěch nepochybně povzbudí jeho kampaň.

Politik byl až dosud v závěsu za vedoucím Romneym a druhým Newtem Gingrichem. Nyní může argumentovat, že právě on, a ne bývalý šéf Sněmovny reprezentantů, který nicméně v Missouri nebyl na kandidátní listině, je skutečnou konzervativní alternativou Romneymu.

Dosavadní favorit Romney v Minnesotě při výběru republikánského kandidáta na prezidenta v roce 2008 vyhrál. Letos skončil až třetí. Ještě více šokující porážku mu pak Santorum udělil v Coloradu, které se považovalo za jasnou Romneyho kořist. Před čtyřmi lety tu získal 60 procent hlasů. Letos zde ale za mnohem nižší účasti podlehl bývalému senátorovi, který je vyznavačem konzervativních hodnot.

Rick Santorum
Zdroj: ISIFA
Autor: John W. Adkisson/Getty Images

Ve svém projevu po vítězné noci ale Santorum upozornil, že v republikánském souboji jde o něco jiného. „Nestojím tady, abych tvrdil, že jsem konzervativní alternativou Mitta Romneyho. Stojím tady, abych byl konzervativní alternativou Baracka Obamy,“ řekl svým příznivcům a ostře současného prezidenta z řad demokratů kritizoval jako elitáře, který chce lidem rozkazovat, co mají dělat a jak mají žít.

Romney po porážkách v Minnesotě a Missouri Santorumovi blahopřál. Vyjádřil ale přesvědčení, že to nakonec bude on, kdo získá republikánskou nominaci. Připomenul, že senátor John McCain před čtyřmi lety prohrál mnoho států, a stejně nakonec nominaci strany na šéfa Bílého domu získal.

Romney zatím vyhrál primárky v New Hampshire a na Floridě a hlasování v Nevadě. Santorum měl dosud na kontě jen úspěch na volebních shromážděních v Iowě. V Jižní Karolíně pak zvítězil Gingrich. Poslední účastník republikánského souboje, kongresman Ron Paul, na úspěch stále čeká.

Uchazeči o republikánskou nominaci na prezidenta si pro její získání potřebují zajistit 1 144 delegátů. Vedoucí Romney jich zatím podle stanice CNN má 100, druhý Gingrich 35, Paul 15 a Santorum 11.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala