Putinova vládní strana změní název, nebo se rozpustí

Moskva - Hlavní kremelská strana Jednotné Rusko, kterou vede současný ruský premiér Vladimir Putin, plánuje zásadní reformy. Změnit by se mohl název partaje, ale uvažuje se prý také o jejím úplném rozpuštění. S odvoláním na hodnověrné zdroje o tom píše moskevský list Izvestija. „Název Jednotné Rusko je každopádně mrtvý,“ uvedl deník.

Zdroj: Sasha Mordovets Autor: Isifa/Getty Images

„Musíme vyhodnotit omyly, vypracovat srozumitelnou ideologii a vybrat vůdce,“ řekla ruskému listu expertka Jednotného Ruska Olga Kryštanovská. Situace, kdy stranu zřetelně nevede Putin, prezident Dmitrij Medvěděv ani bývalý šéf Státní dumy Boris Gryzlov, se musí změnit, dodala. Aktuální je podle stranických zdrojů varianta rozdělení monolitního poslaneckého sboru na tři frakce - pravicovou liberální, levicovou sociální a národně orientovanou „vlasteneckou“.

Jednotné Rusko v čele s premiérem Vladimirem Putinem je páteří nynějšího ruského politického systému a ještě donedávna mělo ve Státní dumě (dolní komoře parlamentu) ústavní většinu. Po loňských prosincových volbách ji sice ztratilo, nicméně nadpoloviční počet křesel stále kontroluje. Pokles prestiže a popularity prý ale partajní stratégy přivedl na myšlenku zásadních změn.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: SERGEI CHIRIKOV

Po prezidentských volbách, které se uskuteční počátkem března, chce údajně strana přinejmenším změnit jméno, které se prý už okoukalo. Ve hře je několik variant, od umírněných až po radikální. Jednotné Rusko prý kromě změny názvu může vyměnit i několik osob ve svém vedení.

I přes úvahy o změnách v Putinově straně je o favoritovi nadcházejících voleb jasno. Tři týdny před hlasováním to potvrdil průzkum veřejného mínění, který ruskému premiérovi přisoudil podporu 53 procent voličů. Putin podle agentury VCIOM nemá ve volbách vážného konkurenta a vyhraje hned v prvním kole. Na druhém místě v průzkumu skončil šéf komunistů Gennadij Zjuganov s 10,3 procenta hlasů. Vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij je třetí s 8,2 procenta a liberální kandidát Michail Prochorov je na čtvrtém místě se 4,6 procenta.

Mluví se o rozdělení partaje na nové frakce

O změnách diskutuje celá strana, jejich realizace by mohla začít letos na podzim, ale rozhodnutí může padnout už po březnových prezidentských volbách, píše list Izvestija. Připouštějí i třetí variantu vývoje, která se ještě nedávno jevila jako fantasmagorická - je to faktická likvidace strany a vybudování nových politických hnutí na jejích troskách. I tyto nové strany by mohly mít charakter liberální, socialistický či „vlastenecký“. Architekti budoucí reformy ale před takovým scénářem varují, protože těžkopádný shluk samostatných partají by Kreml jen těžko kontroloval.

Stoupenci strany Jednotné Rusko
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Konstantin Zavrazhin

Na článek Izvestijí dnes reagovalo vedení Jednotného Ruska. Šéf poslanecké frakce ve Státní dumě Andrej Vorobjov prohlásil, že strana „žádné plány vyhlásit úpadek“ nemá. Připustil ale, že Jednotné Rusko nechce přešlapovat na místě. „Všechno, co přispěje k posílení našich pozic, včetně možné změny názvu či jiných novinek v politické práci, s radostí využijeme,“ přesto přiznal Vorobjov.