V Rusku znovu padaly mrazivé rekordy

Moskva – Od začátku letošního roku umrzlo v Rusku 215 lidí. Tragickou bilanci dnes zveřejnilo ruské ministerstvo zdravotnictví. Tisíce lidí přitom navíc kvůli tuhým mrazů musely nemocnice ošetřit, jednalo se především o omrzliny a podchlazení. Lidé umírají kvůli nízkým teplotám i jinde v Evropě. V Rumunsku přibylo za dnešek 6 obětí, v Polsku 5.

Zdroj: ISIFA Autor: Harry Engels/Getty Images

Z 5 546 omrzlých a prochlazených lidí muselo být podle ministerstva hospitalizováno 3 382 pacientů včetně 52 dětí. Silné mrazy přišly do řady ruských regionů ve druhé polovině ledna a dosud neustoupily. 

Navíc i v noci na dnešek padaly rekordy. Ve městě Kaluga naměřili 34,4 stupně Celsia pod nulou. V Moskvě se ochladilo k minus 28,5, což o jeden stupeň zaostalo za místním rekordem. Nejnižší teplotu v centrálním Rusku v noci vykázala Tverská oblast, kde teploty klesly k téměř 38 stupňům pod nulou. 

V Polsku si silné mrazy podle statistik ministerstva vnitra od začátku února vyžádaly 72 lidských životů, loni, kdy byla zima poměrně mírná, byla obětí asi polovina. Dalších 23 osob za uplynulé dva týdny zemřelo na otravu oxidem uhelnatým.

Rumunsku přibylo dalších šest obětí. Tisíce lidí jsou navíc odříznuty od světa a musejí je zásobovat vojenská letadla. Tisícovka vojáků pomáhá s odklízením sněhu, kterého jsou místy až čtyři metry. Zasypané jsou hlavní silnice, nejezdí navíc ani vlaky. 

Stejně jsou na tom tisíce lidí v Srbsku. V zemi jsou navíc zavřené školy i obchody, aby se ušetřila energie. V hlavním městě Bosny Sarajevu se dnes pod tíhou sněhu částečně zhroutila střecha stadionu Grbavica. Nikdo nebyl zraněn.