Alžířané staví sněhuláky, na Slovensku zkolabovala doprava

Alžír – Evropané už několik týdnů mrznou. Extrémní počasí má na svědomí stovky obětí. Sněhová kalamita dokonce ráno odstřihla rakouskou spolkovou zemi Vorarlbersko od zbytku země. Po hustém sněžení a uzavření dvou přechodů s Českem prakticky zkolabovala doprava na severu Slovenska. Kvůli kalamitě dostanou žáci volno. Na přívaly sněhu byl ale ještě méně připraven sever Afriky. Nečekaně nasněžilo třeba v Alžírsku. Podle místních médií si dopravní nehody na zasněžených silnicích vyžádaly už několik obětí.

Severoafrická země na přívaly sněhu není vůbec zvyklá. Desítky silnic jsou zablokovány a celé vesnice zůstaly odříznuty od zbytku světa. Lidem dochází plyn, jídlo i léky. „Byli jsme tři čtyři dny úplně izolovaní. Cesta byla zablokovaná a nebylo odsud úniku. Neměli jsme plyn ani elektřinu. Některé rodiny neměly ani co jíst. Teď už je vše díky bohu v pořádku,“ řekl agentuře Reuters jeden z Alžířanů, který žije ve vsi, kde se situace už zlepšila.

Na jiných místech země ale mají lidé stále problémy. Trápí je i nečinnost úřadů. „Nemáme plyn ani krupici, jsme tady mrtví. Nikdo se o nás nestará. Vypadá to, jako bychom neměli úřady, zastupitelstva, nic,“ postěžoval si třeba Meheni Mohamed.

V Evropě zemřelo přes 600 lidí

V Evropě si zima v posledních týdnech vyžádala už přes šest set lidských životů. Zatímco ve střední Evropě třeskuté mrazy polevily, zima nadále trápí hlavně Balkán. Střed Evropy pro změnu trápí přívaly sněhu. Kvůli stoupajícím teplotám a velkému množství sněhu se v Rakousku zvyšuje lavinové nebezpečí, což způsobuje značné komplikace v dopravě. Podle agentury APA tak dnes ráno zůstala spolková země Vorarlbersko bez spojení se zbytkem Rakouska.

Mrazy ve Švýcarsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: STEFFEN SCHMIDT

Ve středu večer rychlostní silnici S16 nedaleko Klösterle zasypala asi metrová vrstva sněhu. Jedna osoba přitom utrpěla zranění, jedno vozidlo bylo poškozeno. Z bezpečnostních důvodů pak byla silnice uzavřena. Kvůli lavinovému nebezpečí, které stouplo na čtvrtý stupeň z pěti, bylo také přerušeno železniční spojení s Vorarlberskem. V oblasti, kde ve středu napadlo až 70 centimetrů sněhu, je uzavřena i řada dalších menších dopravních spojnic. Některé obce byly proto dnes ráno prakticky odříznuty od světa.

Dopravní omezení z důvodu lavinového nebezpečí se však netýkají pouze Vorarlberska, ale také částí Salcburska. V tamní obci Maria Alm zasypala asi 100 metrů dlouhá a 50 až 70 metrů široká lavina rodinný dům. Nikomu z jeho obyvatel se naštěstí nic nestalo.

Mrazy na Ukrajině
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andrew Lubimov

Počet obětí mrazivé vlny na Ukrajině dosáhl 151. Téměř 4 000 lidí bylo hospitalizováno kvůli podchlazení nebo omrzlinám, informovala dnes agentura AP s odvoláním na ukrajinské ministerstvo zdravotnictví. Ukrajinské úřady konstatovaly, že k úmrtím v zemi často přispěl alkohol. V 90 procentech případů prý lidé zemřeli proto, že byli pod jeho vlivem. Konzumace lihovin zvyšuje riziko podchlazení. Tím, že otupuje pocit zimy, oslabuje schopnost organismu reagovat na nízké teploty.

Na Slovensku sníh zkomplikoval dopravu mimořádným způsobem

Nejhorší situace nastala na silnici od Žiliny do Česka a Polska, kde se vytvořila několik desítek kilometrů dlouhá kolona kamionů. Důvodem bylo uzavření hraničního přechodu Svrčinovec-Mosty u Jablunkova pro nákladní vozy. Doprava na české straně se zkomplikovala už ve středu.

Do Česka se kamiony nedostaly ani přes přechod Makov-Horní Bečva. Slovenská policie začala odstavovat kamiony na parkoviště už na dálnici z Bratislavy do Žiliny, aby se situace na severu země ještě nezhoršila. Problémy hlásily i železnice. Na trati mezi Žilinou a Čadcou uvázly dva vlaky. Kvůli sněhové kalamitě nepřišlo v Kysucích do škol mnoho dětí. Řada ředitelů základních škol udělila žákům na pátek volno. Podobný postup doporučila krajská samospráva všem středním školám v Žilinském kraji.

Sníh komplikuje dopravu i v Německu, a to především v Bavorsku. V Alpách hrozí nebezpečí lavin. Celá řada komunikací je tam kvůli tomu uzavřena. V Polsku je vážná situace například na pobřeží Baltu. V zamrzlých přístavech rybářské lodě nemohou vyplout. Ochromena je doprava železniční – vlaky mají zpoždění. Oteplování na Visle způsobilo, že vznikají kry. Dojít může k lokálním povodním. Přes osm tisíc domácností je v Polsku bez proudu.

Video Telefonát Marie Woodhamsové
video

Telefonát Marie Woodhamsové