V Sýrii zemřel novinář pracující pro americké listy

Damašek - Reportér amerických listů The New York Times (NYT) a The Washington Post Anthony Shadid ve čtvrtek zemřel v Sýrii. Důvodem smrti dvojnásobného držitele Pulitzerovy ceny byl astmatický záchvat. Jeden z kolegů mrtvého dopravil do Turecka. Shadidovi bylo 43 let, v Sýrii byl týden a zajímal se zejména o armádu složenou z dezertérů a také o další opoziční skupiny. Zdržoval se na východě země.

Syrská vláda zahraniční novináře pouští do země jenom výjimečně, o přítomnosti Shadida údajně nevěděla. Podle fotografa NYT Tylera Hickse, který mrtvého převezl do Turecka, měl Shadid léky proti astmatu u sebe. Ve čtvrtek ráno se objevily první symptomy, které později přerostly ve fatální záchvat. Přesné okolnosti ani místo, kde Shadid zemřel, zatím nejsou známy.

Tyler Hicks, fotograf New York Times

„Stál jsem vedle něj a ptal se ho, jestli je v pořádku a najednou zkolaboval. Nebyl při vědomí a jeho dech byl velmi slabý. Po chvilce jsem viděl, že nedýchá.“


Shadid byl libanonského původu, hovořil arabsky a měl dvě děti. V roce 2004 získal Pulitzerovu cenu za zpravodajství o americké invazi do Iráku. Druhou pak získal roku 2010 za zpravodajskou činnost v Iráku.

V roce 2002 byl postřelen v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu, loni při revolučních událostech v Egyptě musel při policejním zátahu ukrýt počítače, které používali novináři NYT. Spolu s Hicksem a dalšími dvěma novináři byl loni na týden zatčen za konfliktu v Libyi. Jejich řidič při tomto incidentu zemřel. Jeho poslední článek publikovaný 9. února v NYT se týkal situace v Libyi, kde po svržení Muammara Kaddáfího mezi sebou bojují skupiny bývalých povstalců.