Cameron se Sarkozym o jádru, armádě a Sýrii

Paříž – Británie a Francie budou víc spolupracovat v jaderné energetice a vojensky. S britským premiérem Davidem Cameronem se na tom shodl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Obě země chtějí urychlit vytvoření společného velení pro armádní operace. Dohodly se také na vývoji nové generace bezpilotních letounů. Spolupráce v jaderné energetice má podle Británie přinést obchodní kontrakty přesahující půl miliardy liber. Oba státníci hovořili také o vývoji a řešení situace v Sýrii a Íránu.

Kontrakt na brzkou výstavbu jaderné elektrárny v anglickém Hinkley Pointu má hodnotu kolem 500 milionů liber (15,1 miliardy korun). Do roku 2025 chtějí Britové postavit s pomocí Francouzů celkem osm nových jaderných elektráren.

Ve vojenské oblasti hodlají vyvinout především bezpilotní bojový letoun nové generace. Rozvinout také chtějí moderní telekomunikační velitelské systémy svých armád. Některé zdroje hovoří o společném vývoji nové rakety proti lodím.

„Jsme dvě velmoci s jadernou energetikou a dáme dohromady naše odborné znalosti, abychom posílili naše průmyslové partnerství, zlepšili jadernou bezpečnost a podpořili zaměstnanost. Dnes podepsané dohody vytvoří v Británii více než 1 500 pracovních míst,“ řekl Cameron. Dohody v jaderné energetice označil za „nejvyšší úroveň bilaterální spolupráce obou zemí od druhé světové války“.

Francouzsko-britský summit měl podle komentářů zmírnit napětí, které mezi oběma zeměmi vyvolalo hlavně nedávné odmítnutí Londýna připojit se ke smluvním opatřením k řešení dluhové krize v Evropě. Británie také těžce nesla, že Francie nedávno přesvědčila bývalou britskou kolonii Indii, aby koupila francouzské, a ne britské stíhačky.

„Snažíme se sblížit naše postoje,“ řekl bez dalšího upřesnění Sarkozy ke spolupráci obou zemí v rámci Evropské unie po jednání na společné tiskové konferenci. „Dnešní summit ukazuje sílu a hloubku vztahů Británie s Francií… Rok po (námi vojensky podpořené) lidové vzpouře v Libyi pracujeme společně na postojích proti vražednému syrskému režimu a za znemožnění toho, aby Írán měl jadernou zbraň,“ zdůraznil Cameron.

Britský konzervativní premiér také na tiskové konferenci při jednodenním pobytu v Paříži veřejně podpořil Sarkozyho snahu získat druhý mandát v nadcházejících prezidentských volbách, ve kterých dosavadní průzkumy očekávají vítězství kandidáta opozičních socialistů. „Svému příteli přeji hodně štěstí v bitvě, kterou povede,“ řekl Cameron.