Nejmenší ještěrka na světě se vejde na hlavičku zápalky

Mnichov - Čtyři nové druhy miniaturních chameleonů objevili vědci na Madagaskaru. Nejmenší z nich měří pouhých pár milimetrů a může se pohodlně usadit na hlavičce zápalky nebo na lidském nehtu. Je to zatím nejmenší obratlovec, který kdy byl na Zemi objeven. Budoucnost miniještěrek je ale kvůli odlesňování ostrova nejistá.

Dospělý jedinec doroste do velikosti pouhých 16 milimetrů od čenichu po zadeček, i s ocáskem měří necelé 3 centimetry. Němečtí a američtí vědci objevili nejmenší ještěrku na malém ostrůvku Nosy Hara u severního pobřeží Madagaskaru během expedic v letech 2003 až 2007. Pojmenovali ji Brookesia micra a po dlouholetých analýzách jsou přesvědčení, že našli nejmenší druh obratlovce, který byl na Zemi dosud objeven. „Jejich stavba těla je stejného druhu, jako u plazů, savců nebo ptáků. Pro vědce je nesmírně zajímavé studovat, jak může tak malá struktura těla existovat,“ řekl Frank Glaw z mnichovského zoologického ústavu.

Chameleoni jsou známí svou schopností splynout s okolním prostředím. A miniještěrky jsou vzhledem ke svým rozměrům tomto oboru přímo šampiony. Pro vědecký tým proto bylo velmi těžké je v porostu vůbec najít. Pochytat je už bylo snazší. „V noci spí, vůbec se nehýbou. Bylo to jako sbírat jahody,“ popsal Frank Glaw.

Miniaturní ještěrky jsou pravděpodobně výsledkem milionů let evoluce na velmi omezeném prostoru. Podobně jako další místní živočichové se nevyskytují nikde jinde na světě. „Madagaskar je oddělen od pevniny už přes sto milionů let, evoluční historie ostrova je tak zcela odlišná. Žije tam mnoho druhů zvířat, které nikde jinde nenajdete,“ potvrzuje Glaw.

Minichameleoni ztrácejí své přirozené životní prostředí a jsou v ohrožení. Ačkoli žijí v chráněném území, na Madagaskaru dochází k odlesňování kvůli zemědělství. Seznam nových druhů obojživelníků se neustále rozšiřuje. Že jsou chameleoni rodu Brookesia nejmenší obratlovci na světě, se němečtí vědci tvrdit neodvažují, kdykoli se může objevit ještě menší.