V Riu bouří samba, začala hlavní část karnevalu

Rio de Janeiro – V brazilském Riu de Janeiru začala hlavní část nejslavnějšího karnevalu světa. Během něj zde vystupují nejrůznější školy samby. Velkolepou taneční show sledovalo z přeplněných tribun asi 80 tisíc diváků, před jejichž zraky se předvedly čtyři tisíce tanečníků. Na soutěžní přehlídce se dnes střetla policie s drogovými obchodníky. Incident v jedné z chudinských čtvrtí nepřežil jeden člověk.

Závěrečná vystoupení přehlídky dnes narušila přestřelka mezi policií a obchodníky s drogami v chudinské čtvrti Sao Carlos, která leží pouhé dva kilometry od sambodromu. Policie tu v brzkých ranních hodinách zatkla jednoho obchodníka s drogami a celá akce skončila přestřelkou, která si vyžádala život jednoho mladíka a čtyři zraněné.

Na karnevalu v Riu i tak dnes nechyběly pestrobarevné kostýmy, bubeníci, spoře oděné tanečnice nebo velkolepé alegorické vozy s trampolínami, na kterých své umění předvádějí artisté. Průvod milovníků latinskoamerického tance se včera vydal na sambodrom, kde se představí celkem sedm škol samby.

Každý klub má na své vystoupení hodinu a půl. První ze soutěžících týmů zapojil do svého vystoupení na tři a půl tisíce tanečníků. Ti se rozdělili do několika tematických bloků. „Užíváme si každé vystoupení, letošní karneval opravdu vykročil tou správnou nohou,“ řekl jeden z návštěvníků.

Vystoupení dalších soutěžních skupin zhlédnou diváci v Riu zítra. Ve středu pak brazilská metropole vyhlásí výsledky. Letos se očekává na 850 tisíc turistů, zhruba každý třetí přicestuje ze zahraničí.