Airbag zachránil lyžařce v lavině život

Washington - Lavina, která zasáhla oblast u lyžařského střediska Stevens Pass ve státě Washington na západě USA, si vyžádala tři životy zkušených místních lyžařů. Jedna lyžařka přežila. Život jí zachránil batoh s protilavinovým airbagem. Udržel její hlavu ve stabilitě, aniž by si zlomila vaz.

Profesionální lyžařka Elyse Saugstadová se podruhé narodila. Během extrémního sjezdování jí smetla lavina, zachránil ji ale protilavinový airbag. „Vůbec nic jsme neslyšeli, pak ale můj partner začal křičet – pozor lavina! Pak se to přes nás přehnalo strašnou rychlostí, nebylo už úniku,“ říká Elyse.    

Její tři přátelé takové štěstí neměli a v lavině zahynuli. Příval sněhu je vláčel 600 metrů po svahu. Jednoho z nich našli záchranáři mrtvého pouhé tři metry od Elyse. „Nejdříve jsem si myslela, že to nebude tak velké, ale pak přišla druhá vlna. Bylo to, jako kdyby mě někdo hodil do pračky. Vůbec nevíte, kde je nahoře a kde dole,“ dodává zachráněná lyžařka. 

Místní horská služba varovala před lavinovým nebezpečím. V posledních dnech na horách napadl metr nového sněhu. Skupina sjezdařů ale spoléhala na svoje zkušenosti a vydala se do rizikových oblastí. Pro místní komunitu je smrt trojice lyžařů velkou tragédií. Patřili mezi dlouholeté instruktory, kteří dobře znali tamější přírodu.