Při nehodě na argentinské železnici zemřely desítky lidí

Buenos Aires - Nejmíň 49 lidí zemřelo a přes 600 bylo zraněno při nehodě příměstského vlaku v argentinské metropoli Buenos Aires. Soupravě podle tamních médií selhaly brzdy a na nádraží narazila do nástupiště. Ministr dopravy Juan Pablo Schiavi řekl, že zranění většinou utrpěli zlomeniny končetin, poranění obličeje a hrudníku.

„Bohužel vás musím informovat, že při nehodě bylo 49 mrtvých,“ uvedl šéf argentinské policie Néstor Rodríguez. Podle něj zahynulo 48 dospělých a jedno dítě. Podle ministra dopravy Juana Pabla Schiaviho narazila souprava během ranní špičky rychlostí 26 kilometrů v hodině do bariéry na konci nástupiště.

„Došlo tam k amputacím končetin, lidé byli v šoku, měli zástavu dechu, činnosti srdce. Byli zranění v oblasti hrudníku, všechno, co si dovedete představit při takové nehodě,“ prohlásil ředitel záchranné služby.

Za tragédií zřejmě stojí špatné brzdy

Jeden z vagonů při nárazu zajel šest metrů do vagonu před ním. Záchranáři postupně vyprošťují střechou cestující z prvního vagonu. „Předpokládáme, že šlo o nějaký problém s brzdami,“ řekl Schiavi argentinské agentuře Telam.
   
Nicméně Rubén Sobrero, vedoucí odborů na této vlakové lince Sarmineto, uvedl, že lokomotiva byla v úterý v dílnách a na předcházejících stanicích brzdy soupravy fungovaly normálně. Podle Sobrera byl strojvedoucí hospitalizován a zatím nemohl vypovídat.

Nehoda na železnici v Argentině
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Leonardo Zavattaro

Podle Telam havarovaným vlakem cestovalo 800 lidí. Prezidentka Cristina Fernándezová zrušila kvůli neštěstí dnešní program. Je to nejhorší železniční nehoda v Argentině od roku 1970, kdy při srážce vlaků zahynulo 200 lidí. Cestující líčili chaos a paniku po kolizi. „Najednou jsme cítili explozi a doslova jsme vyletěli do vzduchu… na zemi byla spousta zraněných a zkrvavených lidí,“ řekl místní televizi jeden ze zraněných pasažérů. "Jeden
vagon byl vražen do druhého… sedadla byla pryč a lidé jen vyskakovali z oken," dodal. 

Svědek nehody:

„Cestující začali rozbíjet okna a snažili se dostat ven, kudy to šlo. Pak jsem viděl zničený motor lokomotivy a strojvedoucího, jak je zaklíněný v kabině. Byla tam spousta zraněných, hodně dětí a starých lidí.“


Každý den cestují z předměstí do centra hlavního města statisíce lidí. Zanedbané a přeplněné vlaky spravované soukromými společnostmi a dotované státem mají často nehody a značná zpoždění, uvedla agentura Reuters. „Je to odpovědnost firmy, která je známá nedostatečnou údržbou a …improvizací,“ řekl místnímu rozhlasu další odborový předák Edgardo Reinoso. „Na druhou stranu státní úřady železnici nedostatečně kontrolují,“ dodal.

V září při srážce vlaku s autobusem zahynulo 11 lidí, před rokem při jiné vlakové nehodě přišli o život čtyři lidé.