Strauss-Kahn je opět na svobodě

Lille - Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn byl dnes propuštěn z vyšetřovací vazby, do níž byl v úterý poslán kvůli podezření z napomáhání ke kuplířství a zneužití společenského postavení. Informovala o tom agentura AFP. Podezření však podle místního tisku trvá a o dalším osudu Strausse-Kahna rozhodnou soudci v březnu.

Policie získala loni podezření, že Strauss-Kahn, který je ve Francii znám jako DSK, mohl těžit z přesouvání prostitutek z Francie do Spojených států prostřednictvím zločinecké sítě. DSK vždy tvrdil, že je nevinný, a žádal o možnost sejít se s vyšetřovateli. „Bývalý šéf MMF je naprosto spokojen, že byl vyslechnut,“ prohlásil podle AFP bez dalších podrobností jeho advokát po ukončení vazby Strausse-Kahna na policii v severofrancouzském Lille.  
   
Vyšetřování se podle místních médií vztahuje na osm lidí zapletených v prostituční síti, jejíchž služeb mohl Strauss-Kahn využívat v letech 2010 a 2011 ve Francii a Spojených státech. Mohl by být prý stíhán nikoli jako klient, ale za zneužití svého postavení; ženy prý byly placeny jeho dvěma přáteli ze severní Francie a tito podnikatelé vynaložené peníze uváděli mezi výdaji svých společností.

Bývalý šéf MMF Dominique Strauss-Kahn
Zdroj: TF1
Autor: ČT24

Bývalý šéf MMF si zřejmě užíval s prostitutkami
   
V případu kuplířské sítě v Lille byl už dříve obviněn známý advokát a vedoucí pracovníci tamního luxusního hotelu Carlton. Při výsleších svědků nejméně dvě hotelové prostitutky prý označily DSK jako svého klienta.

Advokátka Baulieuová podle agentury Reuters k tomu uvedla, že její klient neměl důvod si myslet, že se jedná o prostitutky, protože „není vždy snadné zjistit rozdíl mezi nóbl dámou a prostitutkou, když jsou nahé“. Také prý nemohl tušit, že se jedná o prostitutky, protože mu některé tyto mladé ženy představili jistí představitelé policie, citovala AFP zdroj blízký vyšetřování. Mezi dosud osmi formálně obviněnými osobami je i vysoce postavený místní policista, komisař Jean-Christophe Lagarde.   
   
Francouzský levicový politik byl loni zproštěn obvinění ze znásilnění pokojské v New Yorku. Ještě jako šéf MMF byl kvůli obvinění v květnu zadržen na newyorském letišti, strávil týden ve vazební věznici a šest týdnů v domácím vězení. Aféra ho stála místo v čele významné mezinárodní instituce a možnost kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách ve
Francii, ve kterých byl průzkumy označován za favorita.