Američtí kongresmani prý obdrží výhružné dopisy se smrtící látkou

Washington – Několik členů amerického Kongresu dostalo výhrůžné dopisy s podezřelým práškem. Podle testů nešlo o nebezpečnou látku. Neznámý odesílatel ale varuje, že zásilky přijdou všem senátorům a obsah deseti z nich bude smrtící. Antrax v dopisech už ve Spojených státech zabíjel, když v roce 2001 zemřelo pět lidí.

Ze zákonodárců již obdrželi výhružný dopis dva senátoři a jeden poslanec. Zásilky obsahovaly podezřelý prášek, který se při testech ukázal neškodný, uvedl ve středu představitel Senátu Terrance Gainer v prohlášení pro členy Kongresu. Zákonodárci si podle něj mají dávat pozor hlavně na poštu podanou v Portlandu ve státě Oregon.   

Podle některých zákonodárců obdržené anonymní dopisy kritizují vládu a finanční kruhy ve Spojených státech. Požadují skoncovat s firemními penězi a lobbingem v politice Spojených států a upravit v tomto duchu ústavu. Dopisy byly podle zdroje Reuters podepsané „the MIB“.   

Chris Allen, mluvčí FBI

„FBI si je situace vědoma a začali jsme jednat. Zatím žádný z dopisů nebezpečnou látku neobsahoval.“


Nová pohrůžka biologickým útokem oživuje v USA dopisy otrávené antraxem

V prosinci 2008 přišly obálky s podezřelým práškem během jednoho dne na 16 amerických ambasád v Evropě, o den později také na americké velvyslanectví v Praze. Prášek se ale ukázal být neškodný.   

Nová pohrůžka biologickým útokem však oživuje v USA hlavně dopisy otrávené antraxem a rozeslané krátce po atentátech 11. září 2001. Dopisy se sporami tehdy došly do kanceláří několika zákonodárců ve Washingtonu, do televizí v New Yorku a do kanceláří bulvárních novin na Floridě. Na nemoc zemřelo pět lidí, dalších 17 se nakazilo. 

Odborníci na bezpečnost považují antrax za nejlépe dostupnou biologickou zbraň pro teroristy a další zločince. Spory antraxu, který může rychle způsobit smrt, totiž lze poměrně snadno získat a rozšířit po velké oblasti. Antrax obsahuje bakterii, která napadá kůži a dýchací cesty.