Běloruský disident odsouzen k více než dvěma rokům

Minsk - K pětadvaceti měsícům vězení byl dnes odsouzen odpůrce režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka Sjarhej Kavalenka, který od svého zadržení loni v prosinci drží hladovku. Trest mu byl vyměřen za porušení podmínek podmínečného trestu, který dostal v roce 2010. Proces se konal za zavřenými dveřmi ve Vitebsku na severovýchodě země. Obhájce odsouzeného uvedl, že se proti rozsudku odvolá.

Sedmatřicetiletý Kavalenka, člen opoziční Běloruské lidové fronty, byl odsouzen v květnu 2010 podmínečně ke třem letům vězení za to, že v lednu stejného roku vyvěsil na vánoční stromeček na hlavním náměstí ve Vitebsku bývalou běloruskou vlajku. Kavalenka odmítl obvinění z chuligánství a řekl, že jeho čin měl čistě politický smysl.

Kavalenka zahájil ve vězení hladovku

Loni v prosinci ho policie zadržela za politické aktivity, které byly označeny za porušení podmínek podmínečného trestu. Po zadržení Kavalenka zahájil ve vězení hladovku a chce v ní pokračovat i po vynesení rozsudku.

Příbuzní žádali po zahájení procesu 21. února hospitalizaci obviněného, protože za dlouhou dobu hladovky značně zhubl a zeslábl. Podle soudce, který se odvolal na lékařskou zprávu, mu prý zdravotní stav nebrání stanout před soudem.

„Ruce běloruského režimu budou od krve, pokud zemře“

Týden před zahájením procesu vyzval předseda Evropského parlamentu Martin Shulz běloruské úřady, aby Kavalanku neprodleně a bezpodmínečně propustily na svobodu a zajistily mu lékařskou péči. „Ruce běloruského režimu budou od krve, pokud zemře,“ řekl podle agentury BelaPAN.

Běloruský režim po kontroverzních prezidentských volbách v prosinci 2010, v nichž počtvrté zvítězil Lukašenko, nechal zatknout kolem 700 demonstrantů bouřících se proti údajně zfalšovaným výsledkům hlasování. Zhruba čtyřicet z nich, které úřady označily za organizátory, pak soudy poslaly až na sedm let do vězení.