Jihokorejci vyzývají Čínu k ochraně uprchlíků z KLDR

Peking - Jižní Korea vyzývá Čínu, aby neposílala dopadené uprchlíky ze Severní Koreje zpět do vlasti. Současně se obrací na OSN, aby na Peking zatlačila. Rezoluci přijali jihokorejští poslanci. Od padesátých let z KLDR uteklo na dvacet tisíc lidí. Většina z nich právě přes Čínu, která je běžně vrací. Jejich osud ale začal být kritický po nástupu nového severokorejského vůdce. Ten údajně dekretem nařídil vyhladit rodiny všech, kteří se pokusí uprchnout. Informaci přinesla BBC.

V Číně čeká na deportaci třicet Severokorejců. Jihokorejským parlamentem nyní prošla rezoluce, která vyzývá k jejich obraně. Stalo se tak po protestech, které se konaly v souvislosti s plánovanou deportací. Zákonodárci Jižní Koreje rovněž vyzvali OSN, aby zvýšila tlak na Peking.

Čína naopak tvrdí, že Severokorejci jsou „ilegální ekonomičtí migranti“, kteří se musejí vrátit domů. Nejedná se přitom o novou politiku - uprchlíci jsou do totalitní země vraceni už spoustu let. Obavy o uprchlíky ovšem vzrostly po smrti Kim Čong-ila.

Jihokorejský prezident zmínil problém týkající se deportací minulý týden. „Pokud jde o severokorejské uprchlíky, bylo by správné, aby s nimi čínská vláda zacházela podle mezinárodních pravidel, dokud nejsou zločinci,“ podotkl.

Zprávy minulý pátek hovořily o tom, že již nejméně devět Severokorejců bylo z Číny deportováno. Jihokorejský ministr zahraničí ale tyto zprávy nepotvrdil. Čína se k záležitosti nevyjádřila.