Armáda vyhnala povstalce ze čtvrti Bábá Amr

Damašek - Syrská armáda dnes tvrdě udeřila na pozice povstalců ve čtvrti Bábá Amr v Homsu. Po nočním ostřelovaní a bojích přes den většina syrských povstalců ze čtvrti ustoupila. Rebelové tvrdí, že tam zůstala hrstka bojovníků, kteří kryjí „taktický ústup“ ostatních. Boje si tady za dnešek vyžádaly 17 obětí. Dezertéři ze špatně vyzbrojené Syrské svobodné armády odhadují, že proti nim stojí přes 7 tisíc vojáků armády prezidenta Bašára Asada. Opozice chce vyprovokovat podobné boje i v jiných městech, aby armádu přinutila zmírnit tlak na Homs. Syrská armáda po nočním ostřelování Homsu přerušila veškeré komunikační kanály se čtvrtí, která je tak úplně odříznutá od světa.

Syrská armáda už včera avizovala, že chce Bábá Amr vyčistit od povstalců. Rebelové dnes odpoledne uvedli, že ve čtvrti zůstala už jen hrstka bojovníků. Povstalci se odtud údajně stáhli kvůli asi 4 000 civilistů, kteří zde zůstali ve svých domovech. I syrská armáda potvrdila, že vojáci čtvrť úplně ovládli.

Syrské vládní jednotky po nočním ostřelování Homsu začaly rušit veškeré spojení se čtvrtí Bábá Amr, podle opozičních aktivistů armáda začala rušit i signály satelitních telefonů. Již předtím vláda zablokovala pevné telefonní linky i signál mobilních telefonů.  

Annan míří do Káhiry a chce co nejdřív i do Damašku

Homs je pod palbou od 4. února. Exilová Syrská národní rada, což je hlavní opoziční organizace, ve středu večer požádala znovu o mezinárodní pomoc. Vyzvala zvláštního zmocněnce OSN a arabských států Kofiho Annana, aby přijel do Bábá Amru. Annan v New Yorku prohlásil, že v pátek odjíždí do Káhiry a že jeho cílem je dostat se do Damašku a hovořit s Asadem.

Exilová Syrská národní rada (SNC) dnes v Paříži oznámila, že bude organizovat dodávky zbraní povstalcům a že vytvoří „vojenský výbor“, který měl koordinovat vojenský odpor proti Asadovu režimu.

Z Homsu se podařilo dostat už dvěma ze zahraničních novinářů, kteří tam uvízli po bojích minulý týden. V Libanonu je po Britovi Paulovi Conroyovi také Španěl Javier Espinosa. Francouzka Edith Bouvierová a další kolega William Daniels jsou zřejmě stále ve městě stejně jako ostatky jejich dvou kolegů Marie Colvinové a Rémiho Ochlika.

Rada OSN pro lidská práva dnes v Ženevě schválila nezávaznou rezoluci, ve které odsuzuje Sýrii za „rozsáhlé a systematické“ násilí proti civilistům při tažení proti povstalcům. Rada vyzvala, aby režim otevřel přístup humanitární pomoci do země.