Nehodu zřejmě způsobil dispečer, Poláci drží dvoudenní smutek

Varšava – Polská prokuratura chce za tragickou sobotní srážku vlaků, při které proti sobě po jedné koleji najely dvě vlakové soupravy, obžalovat traťového dispečera. Pokud mu bude vina za neúmyslné zabití prokázána, hrozí mu až osm let ve vězení. Při nehodě zahynulo 16 lidí a téměř 60 dalších utrpělo zranění. Celá země drží kvůli neštěstí státní smutek, při kterém jsou zrušeny veškeré sportovní a zábavní akce.

Vyšetřovatelé stále zjišťují, proč se v sobotu večer severně od Krakova po jedné koleji proti sobě více stokilometrovou rychlostí řítily dva vlaky, které se následně srazily. Podle všeho se ale přiklánějí k verzi, že za železniční nehodu nemůže technická chyba, ale člověk. Jeden rychlík se čtyřmi vagony jel z Varšavy do Krakova, druhá souprava se sedmi vagony mířila opačným směrem. Čelně se srazily osmdesátitunová a 120tunová lokomotiva.

Prokurátor Tomasz Ozimek už oznámil, že dosavadní výsledky vyšetřování ukazují, že se chyby dopustil dispečer, který soupravy pustil proti sobě po jedné koleji. Jeho úřad ho chce obvinit z neúmyslného zabití. K obvinění ale prozatím nedošlo, protože dispečer je kvůli prodělanému šoku v péči lékařů. Podle dosud nepotvrzených informací se tento muž snažil po nehodě změnit údaje v hlášení o provozu, aby zahladil stopy svého pochybení.

Polská média již dříve informovala o tom, že úřady kvůli výslechu zadržely dvojici traťových dispečerů. Druhý z pracovníků železnic podle prokuratury nebyl obžalován.

Policie zatím nechce spekulace o lidském zavinění potvrdit, ani vyvrátit. Polský ministr dopravy Slawomir Nowak se však již nechal slyšet, že nehoda se stala na místě, kde je jedna z nejlepších tratí v zemi a nic tedy nenasvědčuje, že by střet zavinila technika.

Polsko bude držet smutek do úterý

Státní smutek v PolskuBěhem státního smutku jsou státní vlajky na veřejných budovách spuštěny na půl žerdi a ruší se různé zábavy, koncerty nebo sportovní akce. Státní smutek byl v Polsku naposledy po letecké katastrofě u západoruského Smolenska, při níž 10. dubna 2010 zahynul prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, včetně prakticky celého armádního velení a dalších představitelů veřejného života. Polsko tehdy truchlilo osm dní.


V neděli úřady mezi mrtvými identifikovaly jednu Američanku, dnes byla zjištěna totožnost další oběti – občanky z Ruska. Celkem zatím bylo z 16 obětí identifikováno čtrnáct. O život přišel i jeden ze strojvedoucích, tělo toho druhého ale ještě nebylo nalezeno. Celkem v patnácti nemocnicích na jihu Polska zůstává 49 zraněných, několik z nich je stále v ohrožení života. Lehce zranění už jsou v domácím ošetřování.

Ve vlacích byli i dva Češi - Marek Sikora, který jel z Varšavy do Krakova, skončil v nemocnici, Halina Lipusová naopak nasedla v Krakově a cestovala do hlavního města. „Měla jsem pocit, jako by se na mě valila lavina kamení. Až potom jsem si uvědomila, že to je sklo, které padalo z vybitých oken a dveří,“ vzpomíná na sobotní nehodu mladá žena. Ven z vlaku jí pomohli ostatní cestující. Lidé z okolních vesnic k místě neštěstí dorazili později.

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase

Na místě srážky u obce Szczekociny záchranáři pokračují v pátrání, aby se ujistili, že ve změti trosek vykolejených a převrácených vagonů už nejsou žádná těla. Trať je stále neprůjezdná, provoz může být obnoven nejdříve zítra odpoledne či ve středu.

Ačkoliv státní smutek v Polsku bude pokračovat až do zítřka, už nyní se mluví o odškodnění pro oběti nehody a jejich pozůstalé. Prezident Bronislaw Komorowski i premiér Donald Tusk potvrdili, že stát lidem finančně pomůže, nejspíše se bude jednat o pokrytí nákadů za pohřby. Peníze slíbily i polské dráhy.