Železniční nehodě v Polsku předcházel problém s výhybkou

Varšava - Na trati u jihopolských Szczekocin, kde při sobotním železničním neštěstí zahynulo 16 lidí a dalších téměř 60 utrpělo zranění, se jen několik minut před srážkou vlaků objevila porucha na jedné z výhybek a na světelné signalizaci. Informoval o tom dnes web zpravodajské stanice TVN24. Polské železnice záležitost prozatím nekomentovaly. Šéf železničních cest Adam Mlodawski nicméně uvedl, že neví, zda závada mohla nehodu ovlivnit.

Prokuratura již v pondělí oznámila, že kvůli tragické srážce chce z neúmyslného zabití obžalovat traťového dispečera, který se po nehodě údajně pokusil zamaskovat chyby svého počínání. Dispečer ale ještě nebyl vyslechnut, protože je po prodělaném šoku stále v péči lékařů.
   
TVN24 získala přístup k záznamům poruch z úseku, kde se nehoda stala. Z údajů vyplývá, že dispečer o závadě jedné z výhybek zřejmě musel vědět. Závada se objevila jen asi 20 minut před nehodou.

Polská vlajka na půl žerdi
Zdroj: AP
Autor: Czarek Sokolowski

Polské železnice odmítly věc komentovat a podle svého mluvčího Miroslawa Siemieniece chtějí vyčkat na závěry vyšetřovatelů. Šéf oddělení železničních cest Mlodawski sice záznam o poruchách potvrdil, podrobnější vyjádření ale rovněž neposkytl. Mlodawski nicméně v této souvislosti řekl, že vybavení tratě v místě nehody bylo dobře udržované a pracovalo spolehlivě.