Na jihu Jemenu zabit místní šéf al-Káidy

Saná – Při přestřelce s bezpečnostními silami dnes na jihu Jemenu zemřel místní šéf teroristické organizace al-Káida Násir Džafrí. Střelba následovala poté, co ozbrojenci zaútočili na vojenské kontrolní stanoviště. Při sebevražedném atentátu zahynuli čtyři vojáci, další čtyři byli zraněni. 

Sebevražedný atentátník najel s autem naloženým trhavinami do kontrolního stanoviště u města Bajdá. Při následné přestřelce byl podle policejních zdrojů zabit provinční šéf al-Káidy Násir Džafrí. Jemenská armáda vede proti islamistickým rebelům intenzivní ofenzivu. Jemenské letectvo dnes podniklo několik náletů na pozice al-Káidy v okolí Džaaru v provincii Abján. Terčem byly výcvikový tábor a skladiště zbraní. 

Al-Káida je silně zakotvena na jemenském jihu. Povstalci napojení na al-Káidu drží od roku 2011 pod svou kontrolou zejména provincii Abján a její správní středisko Zindžibar. Před týdnem radikálové oznámili, že v bojích s vládními vojáky zabili první březnovou neděli nejméně 110 z nich a 70 dalších údajně zajali.

Další představitel sítě al-Káida dnes dostal v Alžírsku v nepřítomnosti u soudu trest smrti. Abú Músá Abdal Vadúd si tento trest vysloužil za útok na vládní palác z roku 2007 a další teroristické činy. 

Abdal Vadúd stojí v čele organizace al-Káidy v muslimském Maghribu (AQIM), která je přidružena k al-Káidě a působí v severní Africe, především v Mali nebo v Mauritánii. Vznikla na začátku 90. let a účastnila se povstání proti alžírské vládě.