Na co jsou bezdomovci dobří? Třeba jako vysílače wi-fi

Austin - Bezdomovci nemusí svůj život promarnit, využít je lze na ledacos. Nápad americké reklamní společnosti BBH teď lehce šokoval americkou veřejnost. BBH totiž při konferenci věnované internetovým technologiím najala místní bezdomovce, aby fungovali jako vysílače wi-fi signálu. Píší o tom dnes americké listy.

BBH vybavila na konferenci o internetových technologiích South by Southwest v Austinu ve státě Texas vysílači wi-fi třináct dobrovolníků mezi místními bezdomovci. Dala jim trička s nápisy „Jmenuji se… jsem 4G hotspot“ a poslala mezi davy na konferenci. Bezdomovci dostali 20 dolarů za den plus to, co jim účastníci dali jako poplatek za přístup k wi-fi.

Jeden z bezdomovců, čtyřiapadesátiletý Clarence Jones, sdělil listu The New York Times, že je spokojen. „Rád mluvím s lidmi a je to také práce. Je to den poctivé práce a příjem,“ řekl Jones, který je původem z New Orleansu a o střechu nad hlavou přišel při hurikánu Katrina.

Projekt vyvolal celou řadu negativních ohlasů

Celý nápad vyvolal na internetu diskusi, v níž řada lidí projekt kritizovala jako „nepatřičný“ a „chybný“. Na sociální síti Twitter se někteří ptali, „kam ten svět došel“, zatímco bloger magazínu Wired Tim Carmody napsal, že projekt „je naprosto problematický a připomíná temně satirickou dystopii“.

Bezdomovec
Bezdomovec

Další diskutující ale tvrdili, že nápad může být inspirací a nabízí šanci pro „pozitivní interakci mezi veřejností“ a bezdomovci.

Ředitel BBH chtěl začlenit bezdomovce do společnosti

Ředitel inovací v BBH Saneel Radia hájil projekt s tím, že byl vytvořen podle vzoru časopisů, které bezdomovci prodávají. „Viděli jsme to jako možnost, jak dát bezdomovcům šanci kontaktu s hlavním proudem společnosti, a jako způsob, jak mohou sdělit své příběhy,“ řekl Radia. Mitchell Gibbs z útulku pro bezdomovce, který na projektu spolupracoval, řekl že „to je možnost zaměstnání, bez ohledu na to, kdo ji nabízí“.

Pod názvem South by Southwest se v texaském Austinu pravidelně na jaře koná sled technologických konferencí a hudebního a filmového festivalu. Předloni se akce zúčastnila i česká kapela Please the Trees.