Letušky se učí odhalit pašeráky lidí

San Francisco - V Americe začal speciální trénink letušek a stevardů, kteří se mají zapojit do boje proti pašování lidí. Na prvním takovém školení na letišti v San Franciscu  vystoupila i Češka Petra Hensleyová - oběť obchodu s bílým masem. Čísla přitom hovoří jasně - ročně se přes mezinárodní hranice propašuje odhadem 800 000 lidí. Osmdesát procent obětí obchodu s bílým masem jsou ženy a dívky. Polovina z nich nedospělí. Jejich pašování - zvlášť za účelem sexuálního vykořisťování - patří podle odhadů k nejrychleji rostoucím kriminálním činnostem na světě.

Petře Hensleyové se v roce 1993 v pouhých 16 letech proměnil život v horor. „Unesli mě. Zbilo a znásilnilo mě pak tolik mužů, že to nespočítám,“ vzpomíná. Teď má v Americe svou nadaci Sojka. V San Franciscu spolu s ostatními vyrazila do boje proti sexuálním otrokářům.

Petra Hensleyová
Petra Hensleyová

Letušky dostaly manuál, jak poznat pašeráky a oběti. „ Prostě začít lehkou konverzaci. 'To je váš syn? Kam jedete? Za byznysem nebo zábavou?' A pak to už vycítíte, což letušky umějí,“ říká letuška Wendy Hogueová. „Když víte, co se jim stane, nemůžete to jen tak nechat. Nesete pak vinu stejně jako ten chlap, co je prodal,“ říká o obchodu s bílým masem její kolegyně Sandra Fioriniová, která strávila na palubě letadla 40 let. „ Nastupovala jsem do letadla v Londýně. Přišli ke mně dva mladíci a zeptali se mě, jestli můžu dostat jednu dívku na letiště v Dallasu. Řekli, že jim ji někdo dal. Cestuje z Mongolska a neumí anglicky,“ vzpomíná.