Havlovo stipendium pomůže mladým novinářům

Praha/New York - Česká vláda a americká stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) založily nové stipendium pro mladé novináře, jež nese jméno bývalého prezidenta Václava Havla. Je určeno novinářům ze zemí, které „stále brání svobodě projevu a kde je povolání žurnalisty často nebezpečnou profesí“, uvedla dnes stanice RFE/RL na své webové stránce. "Účelem Novinářského stipendia Václava Havla je podpora mladých novinářů, kteří sdílejí Havlovu lásku k pravdě a svobodě projevu." Jako první stipendium obdržel Franak Viachorka z Běloruska.

Program obnáší šestiměsíční školení v pražském ústředí RFE/RL. Viachorku, který je filmovým dokumentaristou, také čeká pobyt v USA, kde by se příští týden měl setkat s dalšími novináři, ale i s odborníky či diplomaty.

Stipendium se zprvu zaměří na země takzvaného východního partnerství Evropské unie, tedy na země bývalého Sovětského svazu. Kromě Běloruska jde ještě o Arménii, Ázerbájdžán, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu. V budoucnu by se ale mohlo otevřít i žadatelům z dalších zemí, například Afghánistánu a Pákistánu. Stipendium příští týden doprovodí slavnostní recepce na české ambasádě ve Washingtonu.

RFE/RL vysílá do zemí, v nichž je podle názoru Američanů nutné posílit svobodu slova a tisku. V současnosti redakce stanice připravují vysílání v 28 jazycích pro téměř 20 milionů lidí v 21 zemích. Jsou mezi nimi Afghánistán, Irák, Írán, Pákistán, Ukrajina, Bělorusko či země bývalé Jugoslávie. Od roku 1995 stanice sídlí v Praze, kam ji pozval právě Havel.